Sokszor tényleg az élet írja a leghihetetlenebb történeteket.
Nicki Andreas Steinmann, egy lelkes amatőr kincsvadász, éppen hogy megismerkedett a fémkereső működésével, amikor rábukkant egy 800 éves kincsre Németországban. A Schleswig-Holstein tartományban található Hedeby és Danewerk világörökségi helyszín közelében tett felfedezés jelentősége azonnal világossá vált: arany ékszerek és ezüstérmék rejtőztek a föld alatt. Steinmann és oktatója el sem hitték, amit láttak, de hamarosan a helyi régészeti hatóságoknak jelentették a felfedezést.
A kincset gondosan elemezték a Schleswig-Holstein Állami Régészeti Osztály (ALSH) szakértői. A lelet két kiváló minőségű, féldrágakövekkel díszített arany fülbevalóból, egy aranyozott brosstűből, két aranyozott, kövekkel kirakott gyűrűből, egy gyűrű töredékéből, egy kis aranyozott, perforált lemezből, egy gyűrűs brossból és körülbelül 30, töredezett ezüstérméből állt. Az érméket a dán II. Valdemár király uralkodása idejére datálták, amely 1170 és 1241 közé esik. A textilmaradványok arra utalnak, hogy az érméket valamikor egy zsákban temették el.
A kincslelet különlegessége, hogy bizánci stílusú mediterrán ékszereket és dán pénzérméket is tartalmazott. Ez nem meglepő, mivel Hedeby a korai középkorban jelentős kereskedelmi központ volt, ahol a Földközi-tenger, az Északi-tenger és a Balti-tenger közötti kereskedelem virágzott. Ulf Ickerodt, az ALSH igazgatója szerint a kincs valószínűleg sietve lett elrejtve, amikor Hedebyt 1066-ban kifosztották és elpusztították. Az ilyen időkben az emberek gyakran elrejtették értékeiket a veszélyek elől.
Ez a hihetetlen történet egy igazi kincsvadász álmát testesíti meg: egy egyszerű ember, aki a modern technológia segítségével feltárja a múlt rejtett kincseit, és hozzájárul a történelmi ismeretek bővítéséhez. Steinmann felfedezése nem csak a helyi közösség, hanem az egész régészeti világ figyelmét felkeltette, hiszen az ilyen leletek rendkívül ritkák és nagy értékkel bírnak.
Az egykori viking kolónia területe:
forrás: Artnet News