maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  PExels

Az Apollo 11 űrhajósai bejárták a világot a sikeres holdséta után, de Magyarországra nem tehették be a lábukat.

Huszonhárom ország fogadta vendégül, méghozzá hatalmas ünnepléssel az Apollo 11 űrprogram űrhajósait, miután 1969-ben sikeresen visszatértek a Földre. Ám volt egy ország, amely nem kért az amerikai szkafanderesek látogatásából.

Szeptember végén Neil Armstrong, Michael Collins és Buzz Aldrin 37 napos utazásra indultak, Mexikótól kezdve Jugoszlávián át egészen Zaire-ig számos helyre eljutottak, eközben mintegy 100 millió emberrel találkoztak, de Magyarországra nem tehették be a lábukat.

A világ jelentős része ünnepelte az űrhajósok sikerét, ám az amerikai külügyminisztérium archívumában található dokumentumok szerint Magyarország visszautasította a trió látogatását. Elliot Richardson helyettes külügyminiszter Alfred Puhannak, az Egyesült Államok budapesti nagykövetének írt feljegyzésében az áll: 

„Az űrhajósok által felajánlott látogatásunk magyar fél általi elutasítása, és különösen a hangnem, valamint a szavak, amelyekkel ezt közölték, aggodalomra ad okot.”

Szent Korona és kommunizmus

Magyarország és az Egyesült Államok viszonya már korábban is feszült volt, ennek egyik oka a Szent Korona volt. Az Egyesült Államok nagykövetsége akkor így nyilatkozott:

„a magyar nemzet jelképének számító koronát a második világháború idején kimentették Magyarországról, hogy megvédjék azt a németektől és a szovjetektől. 1945. május 2-án a Szent Koronát és a többi koronázási ékszert a magyar hadsereg egyik ezredese átadta az amerikai hadsereg egyik ezredesének az ausztriai Egglesberg közelében. A koronát nem tekintették hadizsákmánynak, az Egyesült Államok kormánya csak tárolta az ereklyét, abban a reményben, hogy egy napon visszajuttatja a magyar emberekhez.”

Amerika nem sietett visszaadni a Szent Koronát

Ám ez az átadás 1969-ben még mindig nem történt meg, noha a második világháború már rég véget ért. Helmut Sonnenfeldt, a Nemzetbiztonsági Tanács tagja akkor azt mondta, az ügy azért húzódott el ennyire, mert bár Magyarország kérte az Egyesült Államokat a korona visszaszolgáltatására, az USA nem tett ennek eleget. Az ok világos volt: az amerikai tisztviselők óvakodtak a korona visszaadásától, amíg Kádár János kommunista vezető volt hatalmon. A tervezett űrhajóslátogatással kapcsolatos sértődöttség pedig még inkább kizárt minden lehetőséget a korona hazajutására vonatkozóan.  

A Szent Koronát végül 1978-ban Jimmy Carter elnök végül adta vissza Magyarországnak. Mintegy bocsánatkérésként pedig egy kedvező megállapodást is hozott számunkra az esemény, ugyanis Magyarország rendkívül kedvezményes vámstátuszt kapott az Egyesült Államokba irányuló exportja számára. 

1969. július 20-án a történelem során először járt ember a Holdon. Egy holdkráter és egy sziklamező kikerülésével járó leszállás után az Apollo 11 űrhajósai, Neil Armstrong és Buzz Aldrin több mint két órán át sétált a Hold felszínén: