maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia
Maxinewz

Az egyik legsikeresebb maja vezető sírkövén vitatkoznak a kutatók, sokan modern technikai berendezésnek látják az ábrázolást.​

A maják egyik kormányzója, K'inich Janaab' Pakal 603. március 23-án született, anyai ágon a Palenque felett uralkodó dinasztia leszármazottja volt. Nagyapja és nagybátyja halála után édesanyja, Sak K'uk volt a törvényes örökös, de ezt a pozíciót csak egy férfi tölthette be. Így egy felkészítés után, 12 évesen Pakal lett Palenque kormányzója.

Pakal sikeresen védte a rendelkezése alat álló területet a betolakodóktól, rendszeresen rendezett ünnepségeket, fellendítette a kereskedelmet és a földművelést. Ennek köszönhetően kivívta az emberek megbecsülését és sokáig uralkodhatott. 

Sírköve 3,80 méter hosszú, 2,20 méter széles, 7 tonna súlyú és gazdagon díszített. Sírját 1952. június 15-én fedezte fel Alberto Ruz Lhuillier régész a Feliratok Templomában, és Mezo-Amerika legfontosabb temetkezési emlékműveként tartják számon.

Az űrhajóban ábrázolt maja vezető

A maja kormányzó sírjának fedőlapja sokakat megihletett, köztük Erich von Danikent is, aki talán a legerősebben hangoztatja, hogy a kőlapon egy történelem előtti űrutazás pillanatát ragadta meg a művész. A szarkofág tetején maga Pakal maja király látható, aki szokatlan testtartásban meredten ül a furcsa ismeretlen műszerek között. 

Daniken szerint egyértelműen űrhajóst ábrázol a szarkofág, aki a lángoló hajtóművel startoló gépezetet irányítja. 

Noha ez egy meglehetősen szokatlan elmélet, nincs elegendő bizonyíték a helyesség bizonyítására vagy megcáfolására, de a tudományos közösség túlnyomó többsége elvetette. Másrészt nem szabad elfelejteni, hogy a maja mitológia szerint az istenek az égből szálltak alá, és matematikára, építészetre, mezőgazdaságra és technikára tanították őket. 

A nem hivatalos értelmezés népszerűsítői szerint Pakal akár időutazó is lehetett.

A maradványairól készült tanulmányok és kőbe vésett leírások szerint Pakal testalkata nem esik egybe a majákéval. A maják fogaikat drágakövekkel díszítették, és a csecsemők koponyáját deformálták, megnyújtották, de a Pakal nem rendelkezik ezekkel a jegyekkel.

A másik érv a maradványok elemzésére hivatkozik: a kőbe vésett feljegyzések szerint 80 évesen halt meg, ám a sírjában egy negyvenes éveiben járó férfi csontjai nyugodtak.

Létezik egy maja legenda is, amely szerint Palenque várost az égi tanítómesterek alapítottak. Az ősi törzsi hagyományok arról mesélnek, hogy Palenque egy iskola volt és az istenek ott tanítottak.

Forrás: chichenitza.com