A kelta kultúrában a fákat különleges lényeknek tartották, Írországban sokan ma is ezt a nézőpontot képviselik.
A kelta fakultusz egyedülállóan különleges lényekké tette a vastag törzsű, ég felé nyúló, lombos élőlényeket. Legfontosabb fának a tölgyet, az ég istenének növényét tartották. Azt hitték, hogy a fák az őseik, ezért kultikus helyeket építettek a tölgyesekben, és a druidák ide visszavonulva vívták utolsó harcaikat a keresztények ellen.
Hasonló tisztelet övezte a galagonyát is a kelták a korában. Feljegyzések szerint a kelták a tél és a sötétség isteneként tisztelték ezt a kisméretű fát.
Májusban Írország-szerte pompázik a fehér, édes illatú galagonyavirág, ami a vidék jellegzetes növénye. Sokszor egy-egy galagonyabokor egyedüli őrszeme a mezőn legelésző teheneknek és juhoknak, szinte ikonikusnak tekinthető.
Az elmúlt évszázadokban gyakran előfordult, hogy ha egy út mentén galagonya kezdett nőni, az utat elterelték, hogy a növénynek ne essen baja.
1954-ben arról számoltak be a hírek, hogy az egyik ír kisváros, Sligó lakói között elterjedt egy pletyka, miszerint a városban meghalt három fiatal tragédiáját az okozta, hogy a helyi plébános az egyik magányos galagonyabokrot kivágatta. Sokan szerint az ősök haragja csapott le amiatt, hogy a plébános a bokor helyére egy keresztény emlékhelyet építtetett.
1999-ben Clare megye tanácsa nem volt ilyen szűklátókörű és az országos útépítési hatóság engedett a helyiek kívánságainak. Eddie Lenihan író, néprajztudós vezetésével megállapodtak abban, hogy mégsem vágnak ki egy, a kelta kultúrában különlegesnek tartott galagonyát. Az útépítés tervezőit azzal sikerült meggyőzni, hogy a néphit szerint ez a fa szolgált a tündérek találkozási helyéül.
A DeLorean autógyár vezetősége fittyet hányt a helyi munkások tiltakozására, amikor meglehetősen látványos módon maga John DeLorean elnök vágott ki egy magányos galagonyafát, hogy megkönnyítse luxusautó-gyárának felépítését a Belfast melletti Dunmarryban. Az autógyár hamarosan csődbe is ment.
Magyarországon az utóbbi években számos kelta leleltre bukkantak a régészek. Az évszázadokkal ezelőtt vadállatokban, vizes élőhelyekben és fákban gazdag Solymár környékén is éltek kelták, az ő kultúrájukba, mindennapjaikba enged betekintést az alábbi videó: