A világ egy évszázada, Tutanhamon fáraó sírjának felfedezése óta rajong az ókori Egyiptomért. A titokzatos hajdani birodalom történelme most újabb rejtéllyel gazdagodott.
Az ókori egyiptomiak különös módon viszonyultak az őket körülvevő állatvilághoz. Jó néhány fajt szentként tiszteltek, és milliószám maradtak ránk mumifikált emlősök, hüllők és madarak abból az időszakból.
A bizonyos állatok iránti tisztelet éppúgy jellemző volt az uralkodóosztályra, mint a köznépre. Némelyik fajnak szerencsehozó képességet tulajdonítottak, vagy a termékenységgel, védelmező szereppel kötötték össze. Nem ritkán az isteneiket is állatfejű lényekként ábrázolták.
A víziló, a krokodil, a macska, a kutya, az íbisz vagy éppen a szkarabeusz sokak számára úgy ismert napjainkban is, mint amelyeket az egyiptomiak szentként tiszteltek. De mi a helyzet például az olyan „köznapi” állatokkal, mint a birka? Vajon hozzájuk miféle hiedelmek fűződnek?
Ezen törik most a fejüket a szakemberek is, ugyanis jó néhány „formázott” kosszarvat találtak az ókori időkből. Az egyiptomiak valamilyen okból kifolyólag nem hagyták a szokott csigavonalban „pöndörödni” a hím birkák szarvait, hanem
A felfelé mutató szarvak egyelőre rejtélyt jelentenek a kutatók számára. Már Krisztus előtt 3700 környékéről is találtak ilyeneket egy temetkezőhelyen, sőt arra is bizonyíték van, hogy ezeket a speciális kosokat kasztrálták (herélték) is. Egyelőre csak spekulációk születtek arról, miért cselekedtek így az ókoriak a Nílus mentén.
Néhány ilyen szarvra az ősi Nekhen (Hierakonpolis) területén is rábukkantak, Luxortól délre. Mégpedig egy olyan temetőben, ahol a köznép és az elit tagjai egyaránt végső nyugalomra leltek. A deformált kosszarvak a gazdagok sírjaiban voltak, jó néhány egzotikus állat maradványaival együtt.
Az eddigi 180 állati lelet ötöde vadállattól származik (vízilovak, krokodilok, délebbről hozott elefántok), de kutyákat, macskákat és különféle haszonállatokat is találtak a régészek. Közöttük tehát birkákat is, eddig hat darabot, és az ásatásokban részt vevő Wim Van Neer szerint az egzotikus állatok a gazdagok hatalmát, vagyonát fejezték ki. Az egyenes szarvú kosokkal talán a Szaharában élő antilopokat akarták imitálni, vagy rituális célokat szolgálhattak.
Mára kihalt állatok az ókori Egyiptomból: