A híres maja piramis, a Kukulkan építése megépítéséhez földöntúli ismeretekre volt szükség.
A fennmaradt tárgyi emlékekből tudjuk, hogy az ősi maják képzett csillagászok voltak, az égitestekkel kapcsolatos tudásuk az építészetükben is tükröződött. Számos maja épületet csillagászati eseményekhez igazodva épült, de ez az igazítás nem csak esztétikai célokat szolgált. Hitük szerint ezeken a jeles napokon kapcsolatba léphettek az istenekkel, ha egy számukra megfelelő épületben, szentélyben várják a spirituális találkozást.
A maja csillagászati építészet egyik leghíresebb példája Chichén Itzá város. Ez az ősi mexikói település számos olyan építménynek ad otthont, amelyek a Naphoz, a Holdhoz és a csillagokhoz igazodnak. Chichén Itzá a világ egyik leghíresebb régészeti lelőhelye, de a helyszín egyben az ősi csillagászatok mérnöki mesterműve is.
A Kukulkan piramis a téli napfordulóhoz igazodik, így azon a napon egy kígyó testére emlékeztető árnyékot vet a Nap a piramisra. Az építmény belsejében nemrég fedeztek fel egy tíz méter magas piramist, amit valamikor 550 és 800 között építhették. Erre építették rá a húszméteres Vörös Jaguár-templomot valamikor 800 és 1000 között, majd a tollas kígyóisten, Kukulkán tiszteletére a harmadik piramist 1050-1300 körül.
A négyzetes alaprajzú külső kőpiramisnak mind a négy oldalán 91 lépcső vezet a szentélyhez, tehát összesen 365 lépcsőfok (364 lépcső, plusz egy felső platform), annyi, ahány nap van egy évben. Ebből is látszik, hogy a maják tökéletesen tisztában voltak a Föld keringési idejével.
A maja csillagászati építészet másik példája az El Caracol, a Chichén Itzá-i obszervatórium. Az El Caracol egy kerek, kupolás szerkezet, melynek tetejére csigalépcsővel vezet (az el caracol spanyol szó, magyarul csigát jelent). Az épületet a maják a csillagok és bolygók mozgásának nyomon követésére használták, ahonnan a megfigyelők akadály nélkül láthatták az eget a lapos Yucatán-félsziget növényzete felett.
A maja építészet csillagászati hatása sok más szerkezetben is megfigyelhető. A tikáli maja templomok például a napéjegyenlőség napfelkeltéjéhez igazodnak.
A maják az idő múlásának jelzésére is használták a csillagászati elrendezéseket. A maja labdapályák is a napéjegyenlőséghez igazodnak, amelyek segítségével követhették az évszakokat és előre láthatták a városlakók, ha fontos vallási ünnepek közeledett.
Az épületek csillagászati eseményekhez való igazításának számos oka van. Úgy vélték, hogy az istenek a mennyben élnek, és ha épületeiket a csillagokhoz és bolygókhoz igazítják, közelebb kerülhetnek hozzájuk.
Szintén a csillagok állásából tudták kikövetkeztetni, hogy mennyi idő telik el a magok elvetése és a betakarítás között egyes növényeknél, meddig tart egy haszonállat vemhessége, de politikai események meghatározására is biztos módszer volt.
Történészek szerint érdemes megfigyelni, hogy a mai társadalmakhoz képest a maják életében milyen fontos szerepet játszott a csillagok, a bolygók és a kozmosz megismerése.
Forrás: CI