Tizenkét levágott kézfejet találtak egy ókori egyiptomi palotában eltemetve.
Nagyjából 3600 évvel ezelőtt hátborzongató módszerrel bizonyították rátermettségüket az egyiptomi katonák, az ellenség tucatnyi levágott jobb kezéért cserébe értékes jutalmat kaptak, a végtagokat pedig rituális keretek között a földbe temették az egyik ókori palotában.
A palota Avaris (a mai Tell el-Dab'a) ősi városában található, Észak-Egyiptomban, a Nílus deltájában. A kutatók megállapították, hogy a kezek közül legalább tizenegy férfié volt, de a tizenkettedik valószínűleg egy nőé lehetett. A maradványokat megvizsgálva a szakértők kiderítették, hogy fiatal felnőttekhez tartoztak.
A levágott kezek a legkorábbi ismert bizonyítékai a „becsület aranyának" nevezett gyakorlatnak.
A szertartásra, amelyről az ókori egyiptomi feljegyzések is írnak, a harcosok magukkal vitték egy általuk megölt ellenség jobb kézfejét, cserébe aranygyöngyökkel készített gallért kaptak jutalmul, amit aztán a nyakukban hordhattak rátermettségük szimbólumaként.
A levágott kezek viszonylag csekély számából ítélve csak igazán kivételes katonák részesülhettek a kitüntetéssel járó elismerésben.
A női kéz sem meglepő a régészek számára, az adott időszakban ugyanis a nők is szép számmal vettek részt a hadviselésben. „Az ókorban a nők természetes elemei voltak a politikai, katonai, társadalmi és vallási életnek" - olvasható a feltárásról készített tanulmányban.
A levágott végtagokat valószínűleg trófeáknak tekintették, és egy nyilvános ünnepi rendezvény keretein belül mutatták be a palotában, majd megkapták érte az értékes jutalmat.
A történészek szerint a hükszoszok vezették be ezt a gyakorlatot, és később más egyiptomi uralkodók is átvették. A hükszoszok északnyugati sémi eredetű nép (kánaániták vagy ammoniták), akik i. e. 1720 és 1710 között Egyiptomra törve győzelmet arattak a Középbirodalom fáraói felett. A hódítókat az egyiptomiak nevezték el hükszoszoknak, vagyis „az idegen földek urai”-nak.
A hükszoszok Avariszt tették fővárosukká a Nílus deltájában. Csaknem száz évig tartó uralmuk alatt hatalmas királyságot hoztak létre, amelynek Szíria és Palesztina is része volt. A levágott kézfejek hagyománya is szinte biztosan hozzájuk köthető, ugyanis nincsenek egyiptomi feljegyzések arról, hogy ez a gyakorlat a hükszosz-korszak előtt is ismert lett volna.
Forrás: Live Science