maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia / Illusztráció

Az idős emberek reflexei és gyógyulási képességei messze elmaradnak a fiatal korosztályétól, ezért számukra egy elesés is életveszélyes lehet.

Egy friss tanulmány szerint az olyan egyszerű baleset, mint például a járdaszegély miatti elesés viszonylag ártalmatlannak tűnhet, valójában azonban súlyos sérülésekhez és akár halálhoz is vezethet egy idős embernél.

A nagyobb magasságból történő zuhanással ellentétben az elesés általában kisebb sérüléseket okoz. De ez csak egy bizonyos korig igaz.

Az idősek háromszor nagyobb valószínűséggel halnak meg elesés vagy annak következményei miatt, mint a 70 év alattiak.

Julius Cheng traumás sebészkutató az eddigi legnagyobb elemzést végezte el a hasonló balesetek terén. A szakember és csapata 2001 és 2005 között 57 302 talajszinten történt balesetet azonosított a National Trauma Data Bank segítségével, elemezte a demográfiai adatokat, a sérülések típusát és súlyosságát, valamint a végső kimeneteleket.

A sebész megállapította, hogy az idős felnőttek nagyobb valószínűséggel szenvednek súlyos sérüléseket vagy halnak meg kisebb esések következtében.

„Az emberek sokszor triviálisnak tartják, ha valaki felbukik, néha még nevetnek is egy jót rajta. A kutatások szerint azonban nem szabad alábecsülni az ilyen típusú baleseteket, különösen idősek esetében”

– mondta Cheng, a Rochesteri Egyetem Orvosi Központjának orvosa.

1993 és 2003 között nagy mértékben, 55 százalékkal nőtt az idős felnőttek halálos eleséseinek aránya. A népesség átlagos életkorának növekedése miatt a sürgősségi osztályt egyre több idős betegek keresi fel emiat, és valószínűleg a jövőben ez az arány még tovább fog emelkedni. 

Jelenlegi becslések szerint a 65 évnél idősebb felnőttek 30 százaléka minden évben elesik legalább egyszer. Sokan azonnal felállnak és nem szenvednek semmilyen sérülést, ám köztudott, hogy ilyenkor történik a legtöbb csípő- vagy combnyaktörés

Nem maga a törés, hanem annak lehetséges következményei jelentik a combnyaktörés esetében a nagyobb veszélyt. Az idős emberek számára jelentős kockázatot jelent a töréssel illetve az azt rögzítő műtéttel járó vérveszteség, valamint a mozgáskorlátozottság, a legyengült immunrendszer miatti fertőzések, különösen a nem ritkán, az esetek mintegy negyedénél fellépő tüdőgyulladás, ami halálos is lehet.

Idős korban romlanak a reflexek

Idős korban a szervezet nem képes olyan ütemben regenerálódni, mint húszéves korunkban, számos beteg úgy hagyja el a kórházat, hogy élete végéig botra, járókeretre vagy kerekesszékre szorul. A sérülések is jóval súlyosabbak lehetnek, aminek az egyik legfőbb oka az időskori csontritkulás.

Az elesés miatt kórházi kezelésben részesülő idős emberek mintegy 50%-a soha nem nyeri vissza elesés előtti önellátási képességét, és otthoni vagy intézményi ellátásra szorul.

Az elesés miatti traumás sérülések egyik legfőbb oka, hogy az idősek reflexei lassulnak. Nem képesek időben visszanyerni az egyensúlyukat és már nem tudják tompítani az esést azzal, hogy hirtelen megkapaszkodnak valamiben vagy megpróbálnak ülő helyzetbe kerülni földet érés előtt. 

Sajnos az is gyakori, hogy valaki a baleset után nem képes egyedül felállni vagy segítséget kérni és órákig vagy akár napokig az otthonában fekszik, sérülten.

„Ez a tanulmány felveti azt a fontos kérdést, hogy mit kell tennünk annak érdekében, hogy segítsünk az idősebb embereknek" – mondta Cheng. „Ahelyett, hogy az eséseket csak akkor kezelnénk, amikor azok megtörténnek, arra kellene figyelni, hogy megelőzzük a bajt” – hangsúlyozta.

Ennek érdekében tegyük el a kisebb, a padlón csúszkálni képes szőnyegeket a lakásból, a legkisebb lépcsők mellé is szereljünk fel korlátot, valamint a fürdőkádba és a zuhanyzóba fúrjunk fel legalább egy-egy kapaszkodót.

Hogyan magyarázzuk el egy idős embernek, hogy jobban vigyázzon a testi épségére?

Fiatalon úgy érzi az ember, hogy hegyeket tud megmozgatni. Tettrekész, ambíciózus és erős, amit minden nap igyekszik bizonyítani magának és másoknak. Nehéz elfogadni, hogy bizonyos életkor után megkopnak a képességeink, gyengébbek leszünk és hamar elfáradunk. 

A legtöbb embernél valahol az első nyugdíjas években jön el az a pillanat, amikor ráeszmél, hogy kevesebbre képes, mint fiatalon. Ebben az időszakban segíthetünk az idősebb családtagnak, hogy könnyebben elfogadja a helyzetet és ne kudracként élje meg az öregedés elkerülhetetlen jeleit.

A legjobb megoldás az őszinteség, hangsúlyozzuk, hogy a család és a barátok mennyire boldogok, ha mindenki egészséges. Mondjunk el konkrét példákat arra, hogy miért fontos a biztonság a lépcsőn, az udvaron vagy a fürdőszobában és bátran vázoljuk fel a helyzetet, tudatosítsuk, hogy mik lehetnek egy elesés következményei.

Az idős kor nem egyenlő a teljes visszafejkődéssel

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az öregedés törvényszerűen együtt jár a reflexek leépülésével. Valójában azonban idős korban is lehet fejleszteni a reflexeket, persze nem ugyanolyan mértékben, mint a fiatalabbak esetében. Számos idősotthonban alkalmaznak speciális módszereket. Ezek egyrészt tartalmas időtöltést biztosítanak a lakóknak, másrészt megelőzhetővé válnak az elesésekből adódó sérülések, amik az intézmény dolgozóira is hatással vannak. 

A labdazsonglőrözés, az egyensúlyozás egy lábon segítik a reflexek frissen tartását. Emellett különböző számítógépes játékok is rendelkezésre állnak már, amelyek gyors reakciót igényelnek. Az aktív idősek kipróbálhatják a tenisz, a squash, a tollaslabda sportokat, amelyek szintén gyors mozgást és reakciót igényelnek.

A harcművészetek is nagyszerűen fejlesztik a refelexeket, anélkül, hogy sérülést okoznának, ilyen például a taekwondo, a karate, az aikido, amit bármilyen életkorban el lehet kezdeni. Fontos tisztában lenni azzal, hogy mindenkinek más a teherbíró képessége és a cél nem egy senior verseny megnyerésén van, fontosabb, hogy örömforrás legyen a rendszeres mozgás. Az edzésterv összeállításához érdemes szakemberhez fordulni.

Az idősek korlátozása egyáltalán nem ajánlott, sőt, káros is lehet. Az aktív életmód, a fizikai és szellemi kihívások keresése kulcsfontosságú az egészséges öregedéshez.

Távolról is biztonságban tudhatjuk az idős rokonokat

Kaphatók olyan eszközök, mint az esésérzékelő, ami jelez, ha az idős hozzátartozó elesik. Az eszköz riasztást küld a családtagoknak vagy a segélyhívó szolgálatnak, attól függően, mi van beállítva. Magyarországon a 65 éven felülieknek ingyenesen jár a Gondosóra, amivel segítséget hívhatnak, ha szükséges.

Bizonyos betegségek esetén orvosi figyelő eszközökre is támaszkodhatnak az érintettek.  Ezek folyamatosan figyelik az életfunkciókat és riasztanak, ha eltérés tapasztalható. Ma már nem nagy ördöngösség távolról kapcsolatot tartani az idős rokonokkal. Videóbeszélgetéssel a családtagok bármikor megkérdezhetik az idős hozzátartozóikat, hogy vannak, ellenőrizhetik állapotukat.

Miért fontos az aktív életmód 70 felett is?

Bizonyított tény, hogy a rendszeres mozgás erősíti az izmokat, csontokat, javítja az egyensúlyt és a koordinációt, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a cukorbetegség kockázatát. Sok előnye van annak, ha nem korlátozzuk az időseket, hanem ösztönözzük a mozgásra. A fizikai aktivitás serkenti a vérkeringést az agyban, javítja a kognitív funkciókat, csökkenti a depresszió és a szorongást. Ráadásul a csoportos mozgásformák lehetőséget nyújtanak társas kapcsolatok kialakítására és fenntartására, ami szintén hozzájárul a jó közérzethez.

Az aktív életmód az egyik legjobb módszer arra, hogy az utolsó évtizedeinkben is megőrizzük az önállóságunkat, a mindennapi feladatok elvégzésének képességét.