Az Alaptörvény az életünk számos aspektusára hatással van, mégsem egy többezer oldalas dokumentum.
Magyarország egyik alapvető fontosságú jogi irata az Alaptörvény, amit bár időről-időre módosítgat a kétharmados többséggel kormányzó Fidesz-KDNP koalíció, azért mégis csak az Országgyűlés hivatott meghatározni a tartalmát. Az Alaptörvény leírja a magyar állampolgárok alapvető jogait és kötelezettségeit és meghatározza az államszervezetre vonatkozó alapvető szabályokat.
Az Alaptörvény, vagy közismertebb mevén az Alkotmány tartalmazza az államiságra vonatkozó legfontosabb ismérveket, mint az államforma, a területiség, jelképek, a belső szuverenitás és a külső szuverenitás. A törvény mint jogi fogalom a jogszabályok hierarchiájában az alkotmány után a legfőbb jogszabályt jelenti, amelyet csak az adott állam törvényhozása alkothat meg, módosíthat vagy helyezhet hatályon kívül.
Joggal gondolhatnánk, hogy ez a mindennapi életünkre olyan nagy hatással lévő dokumentum több ezer oldalon át taglalja a jogi meghatározásokat. Ezzel szemben a valóság az, hogy Magyarország Alaptörvénye mindössze 64 oldalas.
Az utóbbi időszakban számos módosításon esett át az Alaptörvény, amit a legtöbb esetben az aktuális ellenzék vitásnak tartott, de volt, hogy az Európai Unió is. A negyedik módosítás alkalmával az Európai Bizottság kifogásolta, hogy az lehetővé teszi, hogy a kormányzat európai uniós törvény megsértéséért kiszabott bírság kifizetésére különadót vessen ki az állampolgárokra, illetve a közszolgálati médiára korlátozta a politikai hirdetéseket.
2020. december 15-én fogadta el az Országgyűlés az alaptörvény kilencedik módosítását, melyben rögzítették, hogy az anya nő, az apa férfi, ez is nagy vitát váltott ki a liberálisabb gondolkodású lakosság körében.
2022. május 24-én fogadta el az Országgyűlés az alaptörvény tizedik módosítását, amely lehetővé teszi, hogy a kormány veszélyhelyzetet hirdessen a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa esetén is.
Az eddigi utolsó 2023. decemberében történt tizenkettedik módosítás létrehozta a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, globális adatkezelővé vált az állam és megszűntek a szakszervezetek a honvédségnél.
Orbán Viktor, napirend előtt ismertette az alkotmányozással kapcsolatos kérdőív eredményét 2011. március 28-án:
Az Alaptörvény teljes terjedelmében elolvasható itt.