maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Maxinewz

Gyakran megtörténik, hogy külföldről hallunk olyat hazánkról, amelyet idehaza is ritkán emlegetnek.

Magyarország fővárosa Dunagyöngye?

Budapest, Magyarország fővárosa egykor egy nagyobb dunai birodalom egyik fővárosa volt, a boldog békeidők szimbóluma volt itthon, a 19. század és a 20. század elején pedig olyan fejlődést produkált, amely azóta is meghatározza a főváros látképét. Sokáig azonban az sem volt biztos, hogy mi lesz pontosan a magyar főváros neve. A Budapest szót ugyanis először Széchenyi István használta, korábban elsősorban Pest-Budaként hivatkoztak a város konglomerátumra.

Voltak azonban más elképzelések is, Széchenyi István például több ötletet is bedobott, így a Bájkert, a Dunagyöngye és a Hunvár nevek is felkerültek arra a képzeletbeli listára, amelyről végül eldöntötték, hogy mi lesz a magyar főváros neve.

Széchenyi amúgy a városnév megváltozása hevében korábban azzal is érvelt, hogy a Pest kifejezésnek a németben "kártevő" jelentése is van. Ám a 19. században egyre inkább elfogadottá vált a Budapest kifejezés. Ettől függetlenül Budapestnek számos jelzője és megnevezése is akad, amelyekkel gyakran találkozhatunk a külföldieknek szánt brosúrákban is.

Hívják többek között a Termálfürdők városának is a magyar fővárost.

A Vér és kereszt című japán animében azonban megelevenedik Széchenyi egyik elnevezése, amelyet itthon kevesebbszer használunk Budapestre.

Budapest=Istvánváros

A Vér és kereszt című animében Budapestről úgy elmélkedik hősünk, mint a Duna gyöngyéről. Az animében éppen akkor hangzik el ez a mondat, amikor az egyik szereplő a gyönyörűen megrajzolt Keleti pályaudvar előtt áll. A filmben amúgy úgy is szerepel a magyar főváros, mint Istvánváros, utalva első szent királyunk emlékezetére is.

A fiktív térben fontos szerepet tölt be Istvánváros, ugyanis egy találkozási pont ugyanis az emberek és a vámpírok világa között. Nem mellékesen pedig több budapesti helyszínt is gyönyörűen megrajzoltak Japánban, feltűnik például a székesfehérvári Bory-vár is, amely a magyarországi vizionális építészet egyik csúcsteljesítménye.

Korábban a YouTube-ra felkerült egy válogatás is, amelyben mesék, rajzfilmek és animék kapcsán gyűjtötték össze a magyar vonatkozásokat:

(Forrás: Wikipedia)