Meglehetősen alternatív megközelítés ez a regény címére.
Nem sok ember van Magyarországon, aki ilyen vagy olyan formában ne vette volna kezébe a Bornemissza Gergely életéről szóló könyvet, valamint az 1552-es egri ostrom eseményeinek előzményeit feldolgozó Egri Csillagok című kötetet.
A regény 1901-ben jelent meg könyv formájában, cselekménye pedig 1533-ban indul és az 1552-es egri diadallal zárul, amelyet hatalmas túlerővel szemben arattak a hős egri várvédők. A regényben számos ikonikus alak megjelenik, köztük Gergely diák, Dobó István vagy akár a török Jumurdzsák, akik a popkultúrában is fent maradtak.
A könyv ráadásul azért is fontos, mert az oszmán-törökök hadjáratai elleni védekezés nagyon kevés országnak sikerült, pláne olyan győzelmek aratása, mint ami Egerben történt, ez pedig nagyon jó érzés, hogy van egy olyan dicsőséges nemzeti sikerünk az egyébként elvesztett török elleni harcokban, amire mi is emlékezhetünk.
Sajnos az ország az egri ostromra már három részre szakadt, Mohácson addigra már megtörtént a bukás, így az esemény egy meglehetősen kaotikus Magyarországon játszódik. Ha belegondolunk, ezért is hősies az egriek tette, mert egy akkoriban teljesen demoralizált országban sikerült ekkora várvédői eredményeket is felmutatni.
Az Egri Csillagok pedig remekül megörökíti ezeket az eseményeket, némi szerelmi szállal együtt. Gárdonyi Géza könyve nemzetközi viszonylatban is sikeres lett, több különböző nyelvre is lefordították, köztük angolra is, így egy elég széles közösség számára vált elérhetővé – még ha nem is Egri Csillagok néven.
A regény angol kiadása ugyanis az „Eclipse of the Crescent Moon” vagyis a „A fogyatkozó félhold” elnevezést kapta, amely kétségtelenül poetikusabb elnevezés, de kevesebb hangsúlyt fektet a tényre, hogy egri hősök fékezték meg a gaz oszmánt. A könyv tartalma ettől függetlenül ugyanolyan nagyszerű, de a cím választás nem szokványos, hogy finoman fogalmazzunk.
Ha pedig az eredeti, 1923-as Egri Csillagok filmből származó képkockákra vagy kíváncsi, kattints ide:
(Forrás: Egri Ügyek)