Évezredekkel ezelőtt a kamaszkor számított vízválasztónak a házasságkötés szempontjából, olykor azonban még a pubertás előtt oltár elé álltak a kislányok.
Magyarországon a 18. életévüket betöltött személyek köthetnek egymással házasságot. Az ennél fiatalabb, de legalább 16 éves fiatalok házasságkötéséhez gyámhatósági engedély szükséges, melyet a kiskorú állandó lakhelye szerinti gyámhatóságon lehet beszerezni. Az ókorban azonban még más szemmel néztek az eladósorban lévő lányokra. Gyakran előfordult, hogy 18 éves korukra már több gyermekes édesanyaként, régóta férjnél lévő asszonyként tekintett rájuk a társadalom.
A lányok nagy átlagban 12-14 koruk körül kezdenek menstruálni, az ókorban ez már annak a jele volt, hogy ideje férjhez adni a szülőknek a gyermeket. Az ókor szexuális szokásai meglehetősen különböztek napjaink szabályaitól. Ma pedofíliának tartanánk azt, ami több ezer évvel ezelőtt Egyiptomban vagy a görög szigetvilágban természetes volt.
A szexet nemcsak a családalapítás és a gyermekáldás, hanem az örömszerzés forrásának is tekintették Egyiptomban, a fáraók idején. Vallási és mitológiai szövegek is tartalmaznak szexuális utalásokat.
Az ókori egyiptomiak körében a házasság előtti szex valószínűleg nem volt szigorúan tiltva, bár a házasság szentségét tiszteletben tartották, és a kicsapongó férjet, de főként a feleséget kigúnyolták, megszégyeníthették.
Az egyiptomi lányok évezredekkel ezelőtt általában 12-14 éves korban, a fiúk 16-18 évesen házasodtak meg. Emellett a testvérházasságok is teljesen elfogadottak voltak, gyakorlatilag erre épült a fáraók hatalma is:
Az ókori görög kultúrában, az arisztokrácia körében az azonos nemű kapcsolatok, különösen a férfiak között, elfogadottak és idealizáltak voltak. A nőktől elvárták a szüzességet a házasság előtt, míg a férfiak szabadabban élhettek nemi életet.
A szexualitás központi szerepet játszott a görögök gondolkodásában. Képzett kurtizánok, úgynevezett hetérák oktatták a fiatal fiúkat, de rendelkezésre álltak bárki számára, ha néha különleges élményre vágyott valaki.
A görög lányok 12-15 éves korban mentek férjhez, míg a férfiak később, általában 20-30 éves koruk között nősültek.
Rómában az erkölcs és a törvény szoros összefüggésben állt a társadalmi státusszal. A nőktől elvárták a szüzességet a házasság előtt, míg a férfiak körében gyakoriak voltak a prostituáltakkal és rabszolgákkal folytatott kapcsolatok.
A lányok legkorábban 12 éves korukban, a fiúk 14 éves koruk után köthettek házasságot, de a társadalmi osztályok között eltérések voltak. A felsőbb rétegekben gyakoriak voltak a politikai vagy gazdasági érdekből kötött házasságok.
A szexualitás szakrális és természetes aspektusa az indiai kultúrában nagy jelentőséggel bírt, amit a Kámaszútra is tükröz. A házasságon kívüli szex azonban a legtöbb esetben társadalmi szempontból nem volt elfogadott.
A házasság előtti szex nem volt megengedett a nők számára, míg a férfiaknak nagyobb szabadságuk lehetett. A lányok azonban nagyon fiatalon, akár 8 éves korukban is férjhez mehettek, bár a tényleges házastársi kapcsolatot általában a pubertás után kezdték el a párok.