Nem szabad bármit betenni a mikróba, jobb esetben csak a készülék hibásodik meg, rosszabb esetben meg is sérülhetünk.
A legtöbb háztartásban mindössze az ételek melegítésére használják a mikrohullámú sütőt, csak a vakmerő konyhatündérek sütnek benne tortát és hasonlókat. Tucatnyi funkciója ellenére a mikrók többsége úgy éli le az életét, hogy egyetlen gombot nyomogatunk rajta, a többiről azt sem tudjuk, mire lehet jó.
A baj azonban ott leselkedik mindenki konyhájában, aki egy óvatlan pillanatban a járt utat elhagyja a járatlanért és betesz valami olyat is a mikróba, amit nagyon nem kellene. A helyiség legpraktikusabb eszközében ugyanis bizonyos tárgyak és ételek komoly veszélyt jelenthetnek, ezeket semmiképpen sem szabad belé helyezni.
Talán az már senkinek nem jelent újdonságot, hogy a hűtőben téglára keményedett tea vajat nem szabad a mikróban olvasztani, mert stroboszkóphoz hasonló fényeket okoz a csomagolásban lévő fém. A mikrohullámok ugyanis nem tudnak áthatolni a fémen, hanem visszaverődnek róla, ami alap esetben szikrázást, rosszabb esetben tüzet okozhat.
Egyes mikrohullámú sütőkben vannak speciális, úgynevezett mikrózható fémrácsok, ezek biztonságosak.
Látványos, de egyben elég lehangoló tud lenni, amikor a kínai gyorsétteremből hozatott vacsora egybekel a mikróban a kiszállításkor kapott műanyag dobozzal. Ha csak pár másodpercig tartott a melegítés és még nem született meg az abszurd műalkotás, akkor sem szabad elfogyasztani a mogyorós csirkét, mert veszélyes lehet.
A nem hőálló műanyagok megolvadhatnak a mikróban, és veszélyes vegyi anyagok (pl. BPA-t) kerülhetnek az ételbe. Bármilyen ételről van szó, a legbiztosabb, ha előbb kiszedjük egy tányérba és úgy tesszük be a mikróba.
Néhány közösségi média videóban előszeretettel kísérleteznek különböző ételekkel. Ezeken a felvételeken a mikrohullámú sütőbe kerülnek egész tojások, gyümölcsök, mint például egész alma, narancs, banán, szőlő. A vége mindig ugyanaz: egy hatalmas robbanás, ami beteríti a berendezést belsejét. Az egész gyümölcsökben lévő gőz ugyanis szétrobbanthatja a gyümölcsöt. Sőt, a szőlő elektromos ívet is okozhat, ami tűzveszélyes.
A Redditten egy felhasználó osztotta meg negatív tapasztalatait annak érdekében, hogy másnak már ne kelljen elszenvednie azt a fájdalmat, amit neki kellett.
“Nyaranta a saját kertemben szedett chilliből szoktam krémet készíteni, amit később főzésekhez használok fel. Nálunk mindenki szereti a csípős ételeket, ezért amikor elkészül a chillikrém, porcelán tálakban szoktam lefagyasztani. Egyik nap vendégek jöttek és szerettem volna gyorsan kiolvasztani egy adagot a vacsorához, ezért életemben először a mikróba tettem, hogy hamarabb felmelegedjen. Nagyjából egy perc múlva egy robbanást hallottam a készülék belsejéből. Gondoltam, lesz mit takarítani, de arra nem számítottam, ami rám várt, amikor kinyitottam az ajtót. A csípős gőz beterítette az arcom, mintha lefújtak volna paprika sprével. Borzasztóan csípett, a csapból engedtem vizet az arcomra és a szememre, hogy enyhüljön a fájdalom, végül a férjem elvitt orvoshoz, mert ki sem tudtam nyitni a szemem.”
A chilli paprikát a kapszaicin teszi csípőssé, a mikróban párologni kezd és amint kinyitjuk a berendezés ajtaját, a szemünkbe csapódhat.
Így viselkednek a fentebb említett szőlőszemek a mikrohullámú sütőben: