maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pexels

Hazánkban többféle, méreggel támadó állatfaj él, van köztük kígyó, béka, pók is.

Az állat által okozott halálesetek száma Magyarországon elenyésző. Nálunk nincs hetente halálos pókcsípés, kígyómarás, oroszlántámadás, mint például Ausztráliában vagy az afrikai országokban. A természet veszélyeit azonban a Kárpár-medencében sem szabad alábecsülni. Jó néhány lábatlan, négy vagy nyolc lábú élőlény okozhat kellemetlen perceket, de akár súlyos mérgezést is, ha nem vigyázunk.

Az egyik legismertebb, magában mérget rejtő és a védekezése során azt könyörtelenül felhasználó élőlény a méh. A hím házi méhek nem jelentenek veszélyt az emberre, a nőstények azonban igen. A potrohvégen található mérgező fullánkot egy balul elsült találkozás alkalmával az emberbe mélyesztheti, ezzel nagyjából 0,1 mg méreganyagot fecskendezve az ellenfélbe.

A támadásban a kis rovar biztosan elpusztul, de az arra érzékenyek esetében is halált okozhat a csípés. Illetve ha egy egész méhraj támad valakire, allergiásnak sem kell lenni a következményekért, már 40 méhcsípés is súlyos, életveszélyes reakciókat vált ki.

Mérges kígyóból két faj él Magyarországon

Sokan nem tudják, hogy mérges kígyók is élnek Magyarországon. A legtöbben ösztönösen viszolygunk ezektől a csúszómászóktól, ennek evolúciós okai vannak és a testi épségünk megóvását szolgálja az indokolatlannak tűnő félelem. 

Hazánkban a keresztes és a rákosi vipera számít a legveszélyesebb kígyónak, mindkettő mérge erős fájdalmat okoz, hatására begyulladhatnak a nyirokcsomóink, szédülést, szapora pulzust, hányást, hasmenést is tapasztalhatunk, rosszabb esetben pedig akár halálos kimenetelű vérnyomáscsökkenés vagy légzésbénulás is bekövetkezhet. 

Fontos tudni, hogy az ilyen típusú kígyómarásoknak mindössze 1%-a végződik tragédiával, sok esetben pedig számottevő tünetek sem jelentkeznek. Ráadásul ez a két kígyó egyáltalán nem agresszív, először menekülni próbál. Ha ez nem sikerül, akkor hangos sziszegéssel jelzi, hogy jobb, ha elkerüljük. Ha ez sem válik be, akkor villámgyors álmarással támad, ekkor még mérget nem fecskendez a támadójába. Ám, ha továbbra is veszélyben érzi magát, beveti a biológiai fegyvert. 

Elképesző életmódot él egy mérges pókfaj, ami a lakásban is felbukkanhat

Nem árt tisztában lenni azzal, hogy egy mérges pók is szereti hazánk klímáját és adottságait.  A mérges dajkapók egészen kicsi, legfeljebb másfél centiméteresre nő, ezért könnyen elbújik a természetben. Magas füvű, kaszálatlan, száraz réteken is felbukkanhat, de a vizenyős rétek, vízpartok, láprétek közelében is szívesen felépíti harangszerű otthonát. 

A mérges dajkapók a nap nagy részében alszik és csak éjszaka merészkedik elő, hogy vadászni induljon. Ha egy lakóházban felbukkan, ami leginkább nyár végén lehetséges, akkor szinte biztos, hogy egy hímmel van dolgunk. Ilyenkor vándorútra indulnak, hogy nőstényt keressenek maguknak. A szaporodási ösztönük igen erős, még úgyis, hogy a hímek a párzás után elpusztulnak. A nőstény odaadóan dajkálja az utódokat - ahogy a neve is mutatja -, olyannyira, hogy táplálkozni sem marad ideje, ezért idővel ő maga is elpusztul. A következő nemzedék ősszel kikel, áttelelnek és tavasszal kirajzanak. 

A dajkapók sem támad azonnal, először csak fenyegetően integet az első lábaival, de aztán lecsap. Marása helyi fájdalmas duzzanatot, kipirosodást, zsibbadást; ritkán hőemelkedést, émelygést okozhat. A tünetek hamar elmúlnak, de a marás helye egy-két napig érzékeny maradhat.

Apró, de mérgező béka lakik a magasan fekvő vizeinkben

Kétéltűek mintegy 370 millió éve élnek a Földön, egyes fajaik emberre veszélyes mérget is kifejlesztettek ezalatt a hosszú idő alatt. A sárgahasú unka Magyarországon főleg a Bükkben és a Mátrában, a Zempléni-hegységben és az Aggteleki-karsztvidéken él. A Dunántúlon a Soproni- és Kőszegi-hegységben, a Bakonyban gyakori, de előfordul az Őrségben és a Somogyi-dombságon is.

A kicsi, mindössze 4-5 centiméteres béka veszély esetén szó szerint hanyatt veti magát és sárga színű, riasztásra szolgáló mirigyeiből mérgező váladékot bocsát ki. Ilyenkor semmiképpen se érjünk hozzá, ha ez az anyag szembe vagy orrba kerül, a kifejezetten erős, maró hatása azonnal jelentkezik.