maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pexels

Che Guevara 39 éves volt, amikor elfogták és másnap kivégezték, tettei és utolsó szavai ikonikussá tették.

Ernesto "Che" Guevara a 20. századi történelem egyik legismertebb és legmegosztóbb alakja. Az argentin orvos, marxista forradalmár és gerillavezér nevét ma is világszerte ismerik, arcképe pedig a popkultúra ikonikus szimbólumává vált. De ki is volt valójában Che, miért olyan ellentmondásos az emlékezete és mik voltak az utolsó szavai?

Che Guevara 1928. június 14-én született az argentin Rosarióban. Orvosi tanulmányai során tett dél-amerikai utazásai nagy hatással voltak rá: megismerte a kontinens szegénységét, társadalmi igazságtalanságait, és elköteleződött a forradalmi eszmék iránt. 1955-ben találkozott Fidel Castróval, és csatlakozott a kubai forradalomhoz. 

Che kulcsszerepet játszott a kubai forradalom sikerében, amely 1959-ben megdöntötte Fulgencio Batista diktatúráját. 

A forradalom után különböző kormányzati pozíciókat töltött be Kubában, többek között az ország gazdaságának átalakításán dolgozott. Azonban idealista nézetei és radikális gazdaságpolitikája nem mindig hozták el a várt eredményeket.

1965-ben elhagyta Kubát, hogy más országokban is támogassa a forradalmat. Kongóban és Bolíviában szervezett gerillamozgalmakat, de mindkét próbálkozás kudarcot vallott.

Halála és utolsó szavai

1967. október 8-án Bolíviában a hadsereg elfogta Che Guevarát. Másnap, október 9-én kivégezték La Higuera nevű faluban, ekkor 39 éves volt. A kivégzés előtt Guevara tisztán tudatában volt közelgő halálának. Utolsó szavai állítólag ezek voltak a katonájának, Mario Teránnak, aki végrehajtotta az ítéletet:

„Tudom, hogy azért jöttél, hogy megölj. Lőj, csak egy embert fogsz megölni..” 

Állítólag ezután Tera keze is megremegett, hiszen pontosan tudta, hogy kivégezhetik a férfit, az eszméi tovább élnek majd. És így is lett, halála óta mártírként tisztelik a baloldali mozgalmakban, sokan a szegények és elnyomottak védelmezőjeként tekintenek rá.

Az ellentmondásos megítélés

Che Guevara alakja azért is megosztó, mert munkássága egyszerre testesíti meg a forradalmi idealizmust és a véres valóságot. Támogatói hősként emlékeznek rá, aki a társadalmi igazságosságért és egyenlőségért harcolt. Kritikusai azonban kegyetlen gerillavezérként és diktatórikus eszközök alkalmazójával azonosítják, aki nem habozott erőszakot használni céljai eléréséhez.

Che-kultusz ereje

Che Guevara ikonikus arcképe, amelyet Alberto Korda készített, ma is világszerte látható. Pólókon, posztereken és zászlókon bukkan fel, sokak számára az ellenállás, a szabadság és az idealizmus szimbóluma. Ez a kultusz részben annak köszönhető, hogy Che alakja romantikus forradalmárként rögzült a közgondolkodásban, aki saját életét áldozta a szegényekért.

Azonban ez a kép gyakran leegyszerűsíti és idealizálja Guevara személyiségét és tetteit. Sokan, akik viselik az arcképét, talán nem ismerik részletesen életútját vagy a forradalmi harcok során hozott ellentmondásos döntéseit.

Che Guevarát titokban végezték ki, halála után levágták a karját, ebből a videóból kiderül, miért: