maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pixabay

Lehet-e bármi újdonságot mondani a 100 esztendeje felfedezett, csodálatosan kivitelezett Tutanhamon-maszkról? Igen, sőt nem is akármilyet!

Nagyjából egy évszázada, 1922 novemberében történt az ókori Egyiptom egyik legszenzációsabb régészeti feltárása. A brit Howard Carter szinte az utolsó pillanatban találta meg az ifjú Tutanhamon fáraó részben kifosztott, ám még így is káprázatos kincsekkel megrakott sírkamráját.

A Királyok Völgyében tett felfedezés alapjaiban változtatta meg az egyiptológia tudományát, és a hajdani Nílus menti birodalmat a közérdeklődés középpontjába helyezte. Elindult a „Tut-mánia”, és mind a mai napig tart, az egyik legikonikusabb kifejezője pedig az uralkodó csodás arany halotti maszkja.

Nyugodtan lehet műalkotásnak is nevezni az 54 cm magas, és nagyjából 10 kiló tömegű tárgyat, amelynek a vállrészén hieroglifákkal írt idézet található a Halottak Könyvéből, ami a halállal és a túlvilággal kapcsolatos ókori egyiptomi szövegek gyűjteménye.

A Krisztus előtti14. században készült maszkot természetesen az idők során számtalanszor megvizsgálták már, most azonban olyan új részleteket fedeztek fel rajta, ami még a szakembereket is sokkolta.

A Yorki Egyetem kutatói szerint a tárgy a hatalmas egyiptomi birodalom egyik ikonikus alakjáé lehetett eredetileg, nem pedig a szinte tinédzserként, váratlanul elhunyt Tutanhamoné. Már korábban is felmerült a gyanú, hogy a fiatal uralkodót sebtében temethették el, és néhány tárgy valaki mástól kerülhetett a sírkamrájába.

A szakemberek alaposabb vizsgálata szerint egyértelmű, hogy a maszk egy magas rangú nőé vagy gyermeké lehetett. A fülön lévő lyukak mérete, elhelyezkedése ezt támasztja alá, és Nicholas Reeves egyiptológus már 2015-ben feldobta a lehetőséget, hogy talán Tutanhamon mostohaanyja, a szépséges Nofertiti számára készült.

A friss vizsgálatok során is a fülnél kialakított lyukakat vizsgálták meg alaposabban, illetve arra figyeltek fel, hogy a Tutanhamon körül elhelyezett egyéb aranytárgyak másfajta nemesfémből készültek, mint a maszk. Úgy tűnik, mintha egy másik maszk (talán Nofertitiének) arcrészét helyettesítették volna a fiatal uralkodó portréjával, így alakult ki az – egyébként gyönyörű – végeredmény.

Tutanhamon maszkja közelről: