Az ónos eső az egyik legveszélyesebb téli időjárási jelenség, közvetve a Munka Törvénykönyve is hivatkozik rá.
Tömegbalesettel indult a ma reggel az M3-as autópályán, hat kocsi csúszott egymásba, de az ország más részein is voltak koccanásos balesetek a hajnali ónos eső miatt. A meteorológiai jelenség elnevezése megtévesztő, hiszen egyáltalán nem arról van szó, hogy ón hullana az égből egy téli reggelen. Akkor mégis miért hívjuk ónos esőnek az ónos esőt? És mi van, ha emiatt nem értünk be a munkahelyünkre?
Nemcsak az autósok, hanem minden közlekedő életét megkeseríti a csúszós útburkolat. Sokan vannak, akik ilyenkor inkább ki sem lépnek a házból, nem mennek be dolgozni vagy iskolába. A munkáltatók sem vitatkoznak ilyenkor, ugyanis a Munka Törvénykönyvének 55. paragrafusa egyértelműen rendelkezik:
„A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól a különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára.”
Azaz: ha fizikailag képtelenek vagyunk eljutni a munkahelyünkre, akkor ezt következmények nélkül megtehetjük, mondta korábban dr. Nádas György munkajogász a Bors-nak.
Márpedig, ha reggel a garázsból kiállva nem tudtuk lefékezni az autót az első kanyarban vagy már gyalogosan a kapuban elestünk az ónos eső miatt, az egyértelműen kimeríti a törvénykönyv fent nevezett paragrafusának lényegét.
Ám minden munkavállalónak együttműködési kötelezettsége van, ezért azonnal értesíteni kell a főnökünket a problémáról, aki valószínűleg egy kompromisszumos megoldást fog javasolni.
Az ónos eső elnevezés az esőből keletkező jégrétegre utal, amely fényes, fémesen csillogó, sima felületet képez. Hasonlóan az ónhoz, amikor megolvasztják és hagyják megszilárdulni. Túlhűlt esőcseppekből áll, amelyek egy pillanat alatt megfagynak, amint hideg felületre, járdára, úttestre érkeznek. Ez a jégréteg rendkívül csúszós, balesetveszélyes lehet annak függvényében, hogy milyen vastag réteg képződik.
Ahhoz, hogy ónos eső legyen, igen speciális időjárási helyzeteknek kell együttesen jelen lenni. Először is hideg levegőrétegnek kell lennie a felszín közelében, ez télen adott. Másrészt efölött egy melegebb légrétegnek kell lennie, ahol az esőcseppek még folyékony állapotban maradnak. Ám amint a víz a fagyos talajhoz ér, azonnal megkezdődik a halmazállapot változás és a víz jéggé fagy.
A kialakuló jégréteg sima, egyenletes és kemény, ellentétben a havas vagy érdesebb jégfelszínnel. Nincs amibe beletapadhatna a cipőnk talpa vagy az autógumi. Ráadásul a nyomás hatására a jég alján vékony vízréteg képződik, amely még csúszósabbá teszi.
Nem kétséges, hogy az ónos eső az egyik legveszélyesebb téli időjárási jelenség, ezért ilyenkor érdemes óvatosan közlekedni vagy lehetőség szerint elkerülni az utazást, különben ez lehet a vége: