maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pexels

Azt sem tudni, hány példány él ebből a bálna fajból, mit esznek vagy merre élnek. 

Ismét partra sodort a víz egy ásófogú bálnát Új-Zéland partjainál, ezzel pedig már a hetedik példány került elő a Föld története során, eddig sajnos mindegyik holtan. Annyira kevés információ áll rendelkezésre erről az állatról, hogy még azt sem lehet megmondani, hogy a Csendes-óceán mely részén élhet vagy azt, hogy mivel táplálkoznak.

Az új-zélandi természetvédelmi hatóságok bizonyosak abban, hogy egy ásófogú bálnáról van szó a színe, a mintája, a koponyaformája, a csőre és nem mellesleg a foga alapján. A déli Otago strand partjaira sodródott tetem az első, amely olyan országban bukkat fel, ahol tudományos vizsgálatok alá vethetik, így közelebb kerülhetünk az állat megismeréséhez.

Hannah Hendriks, az Új-Zélandi Természetvédelmi Minisztérium szakértője elmondta, hogy eddig összesen hat ásófogú bálnát találtak a partok mentén, ezeket is elsősorban északon, ezért már abból a szempontból is különleges ez a mostani példány, hogy délen került elő. Az előző hat példányt még azelőtt temették el, hogy DNS-vizsgálatokat lehessen végeztek volna rajtuk.

A természetvédelmi hatóság azonban a legutóbbi tetemet egy kutatóközpontba szállította. A terv szerint a szakértők a helyi őslakos törzsekkel együtt tanulmányozzák az állatot. Az új-zélandi őslakosok számára ugyanis a bálnák különös jelentőséggel bírnak, mondhatni szentként tekintenek rájuk, ezért elvárják, hogy a kutatók tisztelettel bánjanak a jószággal akkor is, ha már nem él. 

A tengerbiológusok arra számítanak, hogy a DNS-tesztek segítségével megtalálhatják a bálna ma is élő rokonait, kiderülhet, milyen körülményekhez alkalmazkodott, hol lehetnek a társai. Jelenleg annyira kevés információnk van erről a vízi emlősről, hogy azt sem lehet tudni, egy kihalt faj utolsó példánya a megtalált tetem vagy még mindig vannak élő ásófogú bálnék, csak jól rejtőznek a Csendes-óceán végtelen vizeiben.

Új-Zéland gócpontja a bálnaaktivitásnak, a természetvédelmi hivatal szerint az 1840-es évek óta több mint ötezer különböző bálna sodródott partra, melynek köszönhetően számos új fajt sikerült azonosítani. Az ásófogú bálna azonban régóta megoldatlan rejtélyt jelent, 1872-ben fedezték fel az első példány tetemét az országhoz tartozó Pitt-szigeteken.

Az 1950-es években aztán újabb tetem sodródott partra, a Chiléhez tartozó Robinson Crusoe-szigeteken pedig egy ugyanilyen faj csontmaradványait találták meg. 2002-ben megállapították, hogy ez a három lelet ugyanahhoz a fajhoz tartozik, de nem hasonlítanak más csőrös bálnákra. 2010-ben aztán kettő új ásófogú bálna teteme sodródott partra Új-Zélandon, mélyítve ezzel a rejtélyt.

A ritka állatról készült felvételt a videóra kattintva lehet megtekinteni:

(Forrás: Daily Mail)