A maszturbálás egészséges, amíg nem válik függőséggé, az önkielégítéssel kapcsolatos hiedelmek évszázadok óta részei a társadalmi diskurzusnak.
A maszturbálás a tudomány szerint nemhogy nem káros, de kimondottan előnyös. A szexuálpszichológusok is megerősítik ezt, hiszen mindenkinek tisztában kell lennünk azzal, mi okoz örömet számunkra a szexben, milyen területeink érzékenyek és melyek nem, mi az, ami esetleg kellemetlen. Így a szexuális kapcsolatainkban sokkal nyitottabbak és kommunikatívabbak lehetünk.
A maszturbálás a szexualitás természetes része, a férfiak és a nők is végeznek bizonyos időnként önkielégítést. Azonban, mint minden tevékenység, túlzott formában okozhat problémákat okozhat. Emellett a maszturbációhoz kapcsolódó hiedelmek évszázadok óta részei a társadalmi diskurzusnak.
Szakemberek szerint a túlzásba vitt maszturbáció akkor válik problémássá, ha káros hatással van az élet más területeire. A függőség egyik első jele, ha valaki túl sok időt tölt maszturbálással, miközben fontos feladatait, munkahelyi vagy személyes kötelezettségeit elhanyagolja.
A függőség jele az is, ha az illető képtelen megálljt parancsolni magának, ellenállni a kísértésnek és még akkor is önkielégít, ha tudja, hogy az problémát okoz, mert meglátják. 2018-ban egyébként az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalosan is mentális rendellenességnek ismerte el a kényszeres szexuális viselkedést.
Gyakori jelenség, hogy a sok önkielégítés miatt a férfi vagy a nő nem képes élvezni a szexet egy másik emberrel. Szakértők szerint a folyamat visszafordítható, ilyenkor érdemes szünetet tartani a maszturbáció terén.
A korábbi hiedelmekkel ellentétben a maszturbáció általában nem okoz problémát, sőt, stresszcsökkentő és egészségi előnyökkel is járhat. A túlzásba vitt maszturbálásnak azonban vannak hátulütői. Ezek közül a leggyakoribb az irritáció a nemi szervek környékén.
Hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy lelki problémákat is okozhat az önkielégítés. Szégyenérzet, bűntudat, vagy szorongás jelentezhet. Súlyosabb esetben akár depresszió is kialakulhat, különösen, ha valaki a társadalmi normák vagy saját elvárásai miatt elítéli az önkeóielégítést, de függővé vált.
A maszturbációt a sokáig tabuként kezelték az emberek és még most sem jutott ki teljesen ebből a skatulyából. A 18–19. században kitört a maszturbációs-pánik, miután sokan úgy hitték, hogy a maszturbálás komoly egészségi problémákat okozhat, például vakságot, őrületet vagy fizikai gyengeséget.
Ezeket a rémhíreket olyan orvosi és vallási szövegek terjesztették, amelyek célja a szexualitás kontrollálása volt. Mára a vészjósló hiedelmek elavultak, és a tudományos közösség megerősítette, hogy a maszturbáció természetes és egészséges tevékenység.
Kutatások szerint a férfiak általában többet maszturbálnak, mint a nők. Egy 2020-as globális felmérés szerint a férfiak 80%-a vallotta be, hogy maszturbál, míg a nők esetében ez az arány 60% körül mozog.
A férfiak gyakrabban is végzik ezt a tevékenységet, míg a nők hajlamosabbak ritkábban, de hosszabb időt eltölteni a kéjérzet fokozásával, mielőtt elérik az orgazmust.
A maszturbáció során előforduló fantáziák rendkívül változatosak, de a kutatások szerint itt is megfigyelhető bizonyos fokú különbség a nemek között. A férfiak gyakran fantáziálnak pornográf jelenetekről, a nők legtöbbször érzelmileg intenzív vagy romantikus helyzeteket képzelnek el, de a dominancia és alárendeltség szerepjátékai is felbukkannak a gondolataikban.
A nőkre és a férfiakra is jellemző, hogy fantáziájukban nagy szerepet kap a szexuális kísérletezés, olyan pózok, amiket egy másik emberrel nem tudnak vagy nem mernek kipróbálni. Ugyanígy a tiltott kapcsolatok, vagy több partneres szituációk mindkét nem körében gyakoriak.
Mikor történik az első maszturbáció? Ha valaki maszturbál, jobb az ágyban? Baj, ha valaki párkapcsolatban maszturbál? Dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász egy csapat fiatal társaságában beszélget ezekről a témákról: