maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pexels

Az embereken folytatott gyógyszerkísérletekre nagy az érdeklődés, az önkéntesek sok pénzt keresnek azzal, hogy kölcsönadják a testüket a kétes kimenetelű kutatásokhoz.

Mielőtt egy gyógyszer forgalomba kerül, éveken át tartó, szigorú tesztelésnek és klinikai vizsgálatnak kell alávetni, hogy biztosítsa a funkcionalitását és biztonságosságát. A világ minden táján évente több ezer ember vesz részt ezekben a tesztekben, teljesen önkéntes formában, amiért hatalmas összeg üti a markukat. Kérdés, hogy megéri-e az egészséget kockáztatni néhány millió forintnak megfelelő összegért? 

Évente több ezer ember vesz részt Kanadában és az Egyesült Államokban gyógyszerkísérletekben. A Bodies for Rent című dokumentumfilmben két kanadai férfi életét követhetjük nyomon, akik abból élnek, hogy engedélyezésre váró gyógyszereket, kúpokat, injekciókat, krémeket tesztelnek magukon. 

Egy még fejlesztés alatt álló ​​gyógyszer kísérletében való részvétel magában foglalja az esetleges mellékhatások azonnali jelentését. Kétségtelenül veszélyes munka, de az önkéntesek szerint a jutalom mértéke meghaladja a kockázatokét. 

„Azt hiszem, több mint 40 tesztben vettem részt eddig. Kínlódtam a lakbér kifizetésével és akkor megláttam egy hirdetést a torontói metróban, ami így szólt: Szeretnél akár 1200 dollárt keresni egy hétvégén? Azonnal jelentkeztem”

– meséli az 55 éves férfi, aki a dokumentumfilmben nem fedi fel valódi kilétét. Mint mondja, 30 000-40 000 dollárt keres évente (nagyjából 12-16 millió forint), kétszer annyit, mint amennyit korábbi munkahelyén, egy gyárban kapott. 

A filmben megszólal egy jómódban felnőtt önkéntes is, aki most szintén abból él, hogy gyógyszereket tesztel.

„Körülbelül 20-30 gyógyszerkísérletben vettem részt eddig. Semmilyen munka nem fizet úgy, mint a klinikai kísérletek."

A férfi így törleszti a felhalmozott adósságát, a maradék pénzt az épülő vállalkozásába önti. Néha napokat vagy heteket tölt távol az otthonától, ezalatt olyan gyógyszereket tesztel, amelyek miatt egy adott intézményben kell maradnia, hogy folyamatosan figyelemmel kísérhessék az állapotát. 

„Egy barátom úgy jellemezte, ez olyan, mint egy kábítószer-börtön, ahonnan nem jöhetsz ki, amíg tart a kísérlet és állandóan megfigyelnek.”

Korábban beleegyezés nélkül, rabokon teszteltek

Az 1970-es évek előtt a gyógyszereket foglyokon tesztelték. Ez lehetővé tette a kutatóknak, hogy szünet nélkül ellenőrizzék és figyelemmel kísérhessék a résztvevők életének minden aspektusát. A kísérleti alanyok beleegyezésére sem volt szükség.

„Ezek a tanulmányok a legelképzelhetetlenebb szörnyűségeket követték el az ottani rabokkal. Volt, akibe herpesz vírust vagy azbesztet fecskendeztek, de biológiai fegyvernek szánt vegyületeket is teszteltek rajtuk"

– mondja filmben Carl Elliott, a Minnesotai Egyetem bioetikusa. 

A közfelháborodás miatt változtatni kellett a módszeren, de embereken lefolytatott kísérlet nélkül egyetlen gyógyszer sem kerülhet a parikákba. Ekkor jött az ötlet, hogy pénzt adnak azoknak, akik önként vállalják a kísérletet.

„Kezdetben nagyon őszinte voltam, részletesen beszámoltam az összes mellékhatásról, amit tapasztaltam”

– mondja a filmben az egyik önkéntes, aki azonban hamar megbánta a határtalan együttműködést.

Miután egy tanulmány során súlyos migrénről számolt be, idő előtt távozni kényszerült a programból. Az ígért pénz kevesebb mint bötödét kapta meg és az adott gyógyszergyártó cég tiltólistára tette, náluk már nem tesztelhetett többé. Szó szerint büntetést kapott az őszinteségért, ezután úgy döntött, legközelebb inkább eltitkolja a mellékhatásokat, hogy a kísérletben maradhasson és több pénzt keressen. 

„Egy olyan rendszer ez, ahol az embernek anyagi ösztönzése van a hazugságra"

– mondja a Franco nevű önkéntes tesztelő.

Valós kockázatok vannak 

Nemcsak a teszt, már a klinikai vizsgálatba való felvétel folyamata is káros lehet az önkéntes egészségére nézve, ha hajlandó bármit megtenni a részvételért. 

Előfordul, hogy egy önkéntes túlsúlyosnak számít a kísérlet szempontjából. Ilyen esetben napi négy-öt csésze hashajtó teát iszik, hogy lefogyjon. Ha a tea nem működik, elkezd metamfetamint használni, amitől napokra megszűnik az éhségérzet. 

Megesik, hogy egy gyógyszerkísérlet során tartós betegség alakul ki az önkénteseknél

Franco elmondta, hogy a tapasztalt mellékhatások néha rettenesetesek. Egy alkalommal, miután közel két hónapig részt vett egy 20 ezer dollár értékű vizsgálatban, felhívták a klinikáról, hogy súlyos hasnyálmirigy-gyulladása van. A vizsgálatvezető közölte vele, hogy azonnali hatállyal kizárták a tesztből és azt javasolták, azonnal menjen a sürgősségi osztályra. Végül 20 ezer helyett csak 9 ezer dollárt kapott. 

És hogy kié a felelősség baj esetén? Természetesen az önkénteseké. A kísérlet előtt egy szerződést írnak alá, amelyben egyértelműen az áll, hogy betegség, de még elhalálozás esetén sem terheli semmiféle felelősség a gyógyszergyártó céget.

A patikában kapható gyógyszerek sem mentesek a mellékhatásoktól: