A több mint százéves településen földalatti szálloda, templom és szórakozóhely is található.
A globális felmelegedés következtében a világ számos régiójában szélsőséges hőmérsékleti viszonyok alakulnak ki, ami arra ösztönzi a kutatókat, hogy új, élhető és fenntartható életmódokkal kísérletezzenek. Erre az egyik különös példa Coober Pedy, egy Közép-Ausztráliában található opálbányász város, ahol a lakosság 60%-a földalatti otthonokban él.
A település lakóházait vasban gazdag homokkőbe és aleurolitba vájták, így a föld alatt a hőmérséklet mindig kellemes 23 °C körüli marad, függetlenül a külső körülményektől. Télen ez a troglodita életmód különcnek tűnhet, de nyáron, amikor a hőmérséklet eléri az 52 °C-ot, életmentő lehet.
Coober Pedy története azonban nem egyedülálló. Az emberek évezredek óta választják, hogy visszavonulnak a föld alá és izoláltan küzdjenek meg a klíma nehézségeivel. A Törökország középső részén található Kappadókia szintén földalatti városairól híres, amelyek védik lakóikat a szélsőségesen magas hőmérséklettől.
Létezett egy Derinkuyu nevű földalatti város az i. e. 8. században, amely akár 20 000 ember számára is menedéket nyújtott. Ez az egyik legnagyobb és legjobban feltárt település a világon, ismert lenyűgöző építészeti megoldásairól és összetett struktúrájáról. A város számos lakóegységet, templomot, istállót, raktárt, konyhát, valamint társadalmi és vallási célokra használt tereket tartalmaz. Külön szellőző aknákat és kutakat is építettek, hogy biztosítsák a friss levegő és vízellátást.
Coober Pedy-t 1915-ben alapították, miután opált fedeztek fel a területen. A város neve az őslakos ausztrál "kupa-piti" szóból származik, ami azt jelenti, hogy "fehér ember lyuka", utalva a földalatti lakásokra. Nemcsak lakások, hanem üzletek, templomok, galériák, még egy földalatti szálloda is található itt, sőt még Airbnb is.
A város éghajlata sivatagi, nagyon forró nyarakkal és enyhe telekkel. A lakosság kulturálisan sokszínű, mivel a bányászat számos nemzetiségű embert vonzott a városba. Ez a sokszínűség a helyi kultúrában és konyhában is megmutatkozik.
A földalatti élet egyik fő előnye Coober Pedyben az, hogy jelentős pénzt takarít meg. A városban az összes elektromos áramot helyben állítják elő, és 70%-át szél- és napenergiával látják el. Azonban a légkondicionálás működtetése drága, míg a föld alatti lakások szinte egész évben szobahőmérsékleten maradnak.
A földalatti otthonok továbbá védettek a rovaroktól, valamint a hang- és fényszennyezéstől is. Sőt, még a földrengések ellen is védelmet nyújthatnak, bár ez nagymértékben függ az építmények méretétől, összetettségétől és mélységétől.
Az egyik legnagyobb kihívás a föld alatti építmények esetében a nedvesség. A világ számos sziklalakása száraz területeken található, ahol kevesebb a talajvíz, nedvesebb területeken a földalatti építkezés bonyolult és veszélyes lehet. A londoni földalatti alagutakat vízszigetelés céljából több réteg téglával és bitumenbevonattal burkolták, de még így is rendszeresen megjelenik a fekete penész.
Coober Pedyben viszont a homokkő olyan porózus, hogy még a föld alatt is szárazak a körülmények. A szellőzőaknák biztosítják a megfelelő oxigénellátást és a nedvesség távozását.
A földalatti élet lehetőségei korlátozottak, de védelmet nyújtanak a szélsőséges időjárási viszonyok ellen. Jövőkutatók és építészek szerint hamarosan más helyeken is felbukkanhat a jövőben hasonló város, mint életképes megoldás a globális felmelegedés hatásai ellen.
Az alábbi videó bemutatj aCoober Pedy különös, földalatti építményeit:
Forrás: BBC