Egy svéd tanulmány potenciális kapcsolatot talált a tetoválás és a limfómának nevezett ráktípus között.
A svédországi Lundi Egyetem kutatói szerint a tetoválás népszerűsége ellenére keveset tudunk annak hosszú távú egészségügyi hatásairól, ezért a szakemberek egy közel 12 ezer ember bevonásával készített tanulmányt tettek közzé a témában.
A kutatók az egészségügyi nyilvántartások átnyálazásával kezdték a munkát és népességregiszterekből azonosítottak mindenkit, akit 2007 és 2017 között limfómával diagnosztizáltak. A kontroll csoportba olyanok kerültek, akik azonos korúak vagy neműek voltak, de sosem voltak rákosak.
A limfóma egy komplex rákos megbetegedés, amely a limfociták nevű fehérvérsejtek rendellenes növekedésének eredményeként alakul ki. Ezek a sejtek az immunrendszer fontos részei, amelyek szerepet játszanak a fertőzések elleni küzdelemben és az immunválasz szabályozásában. Amikor ezek a sejtek abnormális módon szaporodnak, elkezdődik a limfóma kialakulása.
A tünetek között szerepelhetnek a nyirokcsomók megnagyobbodása, a láz, a fáradtság, a testsúlycsökkenés és az éjszakai izzadás.
2021-ben a tanulmány szerzői kérdőíveket küldtek az általuk azonosított embereknek. Érdeklődtek bizonyos életmódbeli tényezőkről és arról, hogy van-e tetoválásuk.
A kutatók természetesen olyan fontos részleteket is figyelembe vettek, mint a dohányzás vagy az életkor, amelyek közismerten növelik a rák kockázatát. Ám ezen tényezők mellett is azt találták, hogy a rosszindulatú limfóma kockázata 21%-kal magasabb azoknál, akik testén legalább egy tetoválás van.
A tudósok hangsúlyozták, hogy a megállapítás csak összefüggés, nem közvetlen kapcsolat. Megerősítették azt is, hogy további kutatásokra lesz szükség a következtetés bizonyításához vagy cáfolatához.
Az eredmények egyébként nem jelezték, hogy a rákos megbetegedés kockázata nőtt volna, ha több tetoválással rendelkezik valaki.
A Magyar Rákellenes Liga honlapja szerint hazánkban évente mintegy ezer új limfómás megbetegedést fedeznek fel. A betegség krónikus lefolyású, tünetei nem látványosak és más, kevésbé súlyos betegségekben is előfordulnak. Ez a kór azok közé a tumoros megbetegedések közé tartozik, amelyekről az emberek rendkívül keveset tudnak.
A sportolókat sem kíméli a betegség, Balzsay Károly világbajnok ökölvívó visszavonulása 2013-ra datálódik, első limfómáját pedig 2014-ben ismerték fel: