maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia
Maxinewz

Egy baleset miatt bénult le az a férfi, akinek elsőként ültették az agyába a Elon Musk chipjét.

Noland Arbaugh volt az első ember, akinek a Neuralink által kifejlesztett agy-számítógép interfészt (BCI) ültették be. Az Elon Musk által alapított cég eszköze egy számítógépes chipből és számos elektródából áll, melyek az agy megfelelő területeihez kapcsolódnak.

Arbaugh egy 2016-os baleset következtében nyaktól lefelé lebénult, ezért vállalkozott elsőként a kockázatos kíséletre. A férfi azt mondja, egyáltalán nem érzi az implantátumot és ha nem emlékezne a műtétre, nem is tudna róla.

A Neuralink chip sokat javított Arbaugh életminőségét, lehetővé tette számára, hogy újra kapcsolatba lépjen a világgal. Az implantációs műtét után egy héttel már képes volt mozgatni egy digitális kurzort. Két módszert használ erre, egyrészt a lebénult ujjait próbálja mozgatni, máskor a kívánt útvonalra koncentrálva irányítja a kurzort.

A technológia fejlesztése során a cég több meglévő módszert egyesített egyetlen beültethető, vezeték nélküli eszközben, amely Bluetooth-on keresztül továbbítja az agyi adatokat. A chip 1024 elektródát tartalmaz, amelyek tízszer annyi idegi adatot képesek feldolgozni, mint a korábbiak. Ez az adatfeldolgozás algoritmusok segítségével cselekvésre fordítja a neurális mintákat.

Arbaugh elmondta, hogy a chip használata sokkal gyorsabb és kényelmesebb, mint a korábban kipróbált módszerek, például a hangutasítások vagy a szájpálcikával történő érintőképernyős vezérlés.

Az implantátum segítségével képes böngészni az interneten, szöveges üzeneteket küld, pörgeti a közösségi médiát, alkalmazásokat használ és videojátékokat játszik. Az egyetlen jelentős hátrány az, hogy az eszközt rendszeresen tölteni kell, ami megszakítja a tevékenységeit.

Februárban Arbaugh implantátuma majdnem leállt, amikor az elektródák 85%-a elmozdult a helyéről. A Neuralink csapata módosította az algoritmust, hogy az eszköz továbbra is működjön a megmaradt elektródákkal. Azóta Arbaugh újra képes használni a készüléket.

A Neuralink tovább tökéletesíti a chipet, amit hamarosan más önként jelentkezők agyában fognak tesztelni, de új implantátum szálait már mélyebbre ültetik. A cél a technológia további fejlesztése és finomítása, hogy egy napon lehetővé váljon a lebénult végtagok mozgásra késztetése is. Arbaugh-nak csak jó tapasztalatai vannak, optimista a jövőbeli fejlesztésekkel kapcsolatban, és örül, hogy hozzájárulhat a technológia fejlődéséhez.

Forrás: LiveScience