maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia

Sok féle formát öltöttek a gladiátorviadalok, ez volt az összes közül a legkülönlegesebb.​

A gladiátorok a popkultúrában kiemelt szerepet foglalnak el, elég csak a Gladiátor filmre gondolni. A második részt is rendezte és olyan zseniális színészeket sikerült a filmhez toborozni, mint Paul Mescal vagy Pedro Pascal, de még Russel Crowe is fel fog tűnni egy jelenet erejéig.

A gladiátorviadalok a Római Birodalom idején alakultak ki, az egyik legfőbb szórakoztatási lehetőség volt akkoriban. Az összecsapásoknak különböző fajtái voltak, azonban egyik sem volt annyira látványos és küönleges, mint az úgynevezett „Naumachiae” vagyis a vízi csata. Ezek a csaták a Kr.e. III. század környékére vezethetők vissza, és ritkán, csak különleges események alkalmával rendezték meg.

A naumachiae-re érdemes úgy gondolni, mint egy valódi tengeri csata újrajátszására, amit egy hatalmas medencében tartottak, különböző fajtájú és méretű hajókkal, evezősökkel, olykor tengeri lényekkel együtt. Ha pedig éppen nem a színjáték zajlott, akkor ténylegesen egymást gyilkolták a résztvevők.

Az első dokumentált vízi csatát Kr.e. 46-ban tartották Július Cézár tiszteletére, aki abban az évben vetett véget az afrikai háborúknak, és aratott győzelmet Egyiptomban. Ez akkora esemény volt, hogy extravagáns ünneplés illett hozzá. A naumachiae mellett volt lóverseny, gyalogsági harc, elefántharc, zene és tánc is.

Cézár vízi csatáján olyan hajókat rekreáltak a Tiber-folyón, amelyek a tíriai és egyiptomi flottákat reprezentáltak. Összesen 4000 evezőst és 2000 harcost szedtek össze erre az eseményre, azonban az nem bizonyított, hogy itt tényleg harcolni kellett-e vagy csak színjáték volt. A nézők viszont valóban egymást taposták, mert rengetegen voltak kíváncsiak az eseményre.

Ovid nevű római költő visszaemlékezései alapján tudjuk, hogy volt egy szexuális vetülete is az eseménynek. Általános volt a részegség, a züllés az ilyen ünnepségeken, az emberek gyakorlatilag erkölcsöt nem ismerve estek egymásnak, ráadásul a prostitúció és a bordélyházak is ilyenkor érték el a legnagyobb forgalmat.

A következő naumachiae-t Kr.e. 2-ben rendezték, Augusztus uralkodása alatt, aki a perzsa és athéni hajók csatáit kreálta újra. Nem sokkal később, Kr.u. 52-ben pedig Claudius döntött saját vízi csata mellett, ehhez 19 000 katonát és mintegy 100 hajót hozatott egy hatalmas medencébe, amelyek a rodoszi és cecíliai riválisokat reprezentálták. Tacitusz visszaemlékezése szerint itt a rabok nem voltak hajlandók harcolni, így a császár a saját őreit küldte be, hogy kezdjék meg a vérontást.

Kr.u. 57-ben aztán jött Néró vízi csatája, ahova még vízilovakat és fókákat is hozattak, Kr.u. 80-ban pedig egy háromnapos, Titusz tiszteletére rendezett népünnepély végén rendeztek csatát, 3000 ember részvételével. Ezeket a csatákat szinte kivétel nélkül a Colosseumban rendezték, amit ilyenkor feltöltöttek vízzel.

Az egyik legemlékezetesebb és egyben legtragikusabb esemény Kr.u. 86-ban történt, amikor egy hatalmas vihar csapott le az egyik naumachiae-re: egy villámcsapás következtében az összes vízi harcos, valamint több néző is életét vesztette. A borzalmas tragédia hozzájárult ahhoz, hogy véget vessenek a hasonló eseményeknek.

Hogy  a gyakorlatban hogyan nézett ki a Colosseum a vízi csaták idején, arról készült egy remek animáció:

(Forrás: Atlas Obscura)