maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pexels

Mindössze öt kilométes távolságról van szó, mégis majdnem egy egész nap kell ahhoz, hogy az egyik végétől eljussunk a másikig.

Magasabb iskolát végzett felnőttek közül is sokakat meglep, amikor azt hallja, Oroszország és az Egyesült Államok egymással határos országok. Nem közvetlen szárazföldi határ húzódik a két ősellenség szuperhatalom között, azonban mindössze egy néhány kilométeres a távolság. A két ország Alaszka legnyugatabbi pontja és Csukcsföld legkeletebbi sarka között van egymáshoz.

Az orosz-amerika közötti földrajzi távolság mindössze 5 kilométer, akkor mégis hogyan lehet, hogy 20 óra telik el, mire átérünk egyik országból a másikba. A választ a nemzetközi dátumvonal adja meg a számunkra, tudományosabb nevén a dátumválasztó hosszúsági kör. Aki időutazó akar lenni, annak elég csak az Alaszkát Csukcsfölddel összekötő Bering-szoroson található két szigeten átutazni, és már sikerült is a múltba (vagy a jövőbe) mennie.

Az orosz oldalhoz közelebb álló Nagy-Diomede annak ellenére, hogy mindössze egy nagyon kis méretű víztömeg választja el az amerikai oldalhoz közelebb álló Kis-Domedétől, egy nap előnyben van a dátumvonalnak köszönhetően. Attól függően, hogy az év melyik szakaszában vagyunk, ez 20-21 órát jelent, hiába a lesétálható távolság.

A Föld északi féltekéjének téli hónapjaiban ráadásul gyakorlatilag kizárt, hogy valaki átkeljen a két sziget közötti vízszakaszon, mivel az teljesen befagy. Ez a probléma a kereskedelmet is nehezíti. A melegebb évszakokban azonban egy kenu is elég ahhoz, hogy azzal szórakozzunk, egyik naptári napból a másikba megyünk át.

A két Diomede-sziget neve egyébként nem véletlenül lehet ismerős, a görög mitológiában fontos szerepet játszó Diomédesz szentről nevezték el. A nevet a dán-orosz származású Vitus Bering adta a szárazföldnek, akiről egyébként a két nagyhatalmat elválasztó szoros is a nevét kapta. A zord időjárás miatt sokszor nehéz az átkelés, de Lynne Cox amerikai úszónak 1987 augusztusában sikerült átúsznia ezt a jeges szakaszt.

Oroszországon a hatalmas területe miatt tizenegy időzóna fut végig, a Föld szárazföldi lakható területének nyolcada ugyanis az oroszoké. Habár az országot főként a zord hideggel és Szibériával azonosítjuk, földrajzilag rendkívül sokszínű, tele van csodálatos helyekell, amit ez a videó is demonstrál:

(Forrás: Koha)