Az elmúlt évszázad legnagyobb meteoritbecsapódásai brutális erejűek voltak, de sehol sincsenek ahhoz, ami 66 millió évvel ezelőtt történt.
A jelentősebb meteorit- vagy aszteroidabecsapódás valószínűsége a Földön statisztikailag alacsony, de nem zéró. A pontos esélyek az adott égitest méretétől, pályájától, és a Földdel való találkozás valószínűségétől függnek.
1908. június 30-án a szibériai Tunguzka folyó közelében egy meteoroid robbant fel a légkörben, körülbelül 5-10 km magasságban. A robbanás ereje 10-15 megatonna TNT-nek felelt meg, és mintegy 2 000 km² erdőt pusztított el. Bár emberi áldozatot nem követelt, az esemény a modern kor egyik legnagyobb kozmikus robbanása volt, amely a bolygóra leselkedő aszteroida-veszélyekre figyelmeztet.
2013. február 15-én egy 20 méteres meteoroid lépett be a Föld légkörébe Cseljabinszk felett, Oroszországban. A légköri robbanás ereje 500 kilotonna TNT-nek felelt meg, és mintegy 30 km magasságban történt. Több mint 1 500 ember sérült meg, főként üvegszilánkok miatt.
A NASA és más űrügynökségek folyamatosan figyelik a potenciálisan veszélyes földközeli objektumokat (Near-Earth Objects, NEO-k). Azon észlelt égitestek, amelyek 140 méternél nagyobbak, és pályájuk a Földhöz 7,5 millió kilométeren belül halad el, megfigyelés alatt vannak.
Körülbelül 30 000 NEO-t azonosítottak eddig, de ezek közül csak néhány száz minősül valóban potenciálisan veszélyesnek. Kutatók szerint az ismert NEO-k többségének becsapódási esélye az elkövetkező évszázadokban rendkívül alacsony.
A Bennu névre keresztelt, 500 méter átmérőjű aszteroida 2182-ben éri el a Földet, a becsapódás esélye körülbelül egy a 2700-hoz. Az Apophis kisebb, de néhány éven belül ideér. A 370 méteres aszteroida 2029-ben közelít meg minket, de a jelenlegi számítások szerint becsapódás nem várható.
A Föld kialakulása utáni időszakban zajlottak az események, mostanra azonban sokkal ritkábban éri el nagyobb aszteroida a bolygónkat. Kisebb, 1-10 méteres égi közetek naponta lépnek be a Föld légkörébe, de az esetek túlnyomó részében elégnek, mielőtt elérnék a felszínt. Ritkán érnek földet, ha mégis, akkor általában nem okoznak jelentős kárt.
Óriási objektumok (140 méter felettiek), melyek már globális hatású katasztrófákat okozhatnak, például klímaváltozást, éhínséget, vagy tömeges kihalást, tízezer évente eshetnek meg.
A tudomány mai állása szerint az utolsó aszteroidabecsapódás, amelynek globális hatása volt, körülbelül 66 millió évvel ezelőtt történt. Ez a becsapódás a Chicxulub-kráter kialakulásához vezetett a mai Mexikó Yucatán-félszigetén. Ekkor egy körülbelül 10-15 kilométer átmérőjű aszteroida ütközött a Földdel, energiája több millió megatonna TNT-nek felelt meg, globális tűzvészeket és földrengéseket váltva ki.
A felszabadult törmelék és por eltakarta a napfényt, ami évekig tartó globális lehűlést, úgynevezett impakt telet okozott. A fotoszintézis leállása miatt a tápláléklánc alapja megszűnt, ez tömeges kihaláshoz vezetett, a földi fajok körülbelül 75%-a kihalt, beleértve a dinoszauruszok jelentős részét.
A meteorit szót a Google keresőbe beírva izgalmas látványnak lehetünk szemtanúi a képernyőnkön.