Az ágynemű higiénikus tisztán tartása segíti a pihentető alvást, ezért nem mindegy, milyen gyakran cseréljük a huzatokat és a lepedőt.
Az ágynemű mosással kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Vannak, akik szerint nemkell túlzásba vinni, főleg, ha a mindennapos estis tisztálkodás után bújunk ágyba, mások hetente többször lecserélik a takaró és párnahuzatokat. De mit mondanak a szakértők?
Tonya Harris környezeti mérgezésekkel foglalkozó szakértő szerint az ágyneműt legalább hetente egyszer ki kell mosni, azonban bizonyos tényezők szükségessé tehetik ez ennél gyakoribb mosást.
„Az egyik ilyen tényező a nyári meleg. Nyilvánvalóan többet izzadunk nyáron, ez kedvez a baktériumok elszaporodásához és a kellemetlen szagoknak”
– mondta a szakértő a Time magazinnak.
Ha napközben nem tesszük el az ágyneműt, akkor akár pollenek is kerülhetnek bele, amelyek megkeserítik az éjszakai alvást az arra érzékenyek számára. Szakértők szerint betegség esetén gyakran, a tünetek elmúlásakor pedig mindenképpen ki kell mosni az ágyneműt.
Sokan vannak, akik háziállatokkal osztják meg az ágyukat. Még az legnagyobb állatbarát orvosok is igyekeznek lebeszélni minden gazdit, hogy kutyával vagy macskával aludj. Háziállatok szőre, bőre és nyála allergéneket, baktériumokat és parazitákat (pl. bolhákat, kullancsokat vsgy azok petéit) hordozhat, amelyek az ágyba kerülhetnek.
Kathleen Razmus, a ZIPS Cleaners vegytisztító franchise üzemeltetési, képzési és fejlesztési igazgatója szerint ha a takaró nem ér közvetlenül a testünkhoz, mert mindig használunk huzatot, akkor elég azt három havonta tisztítani.
Ám fontos, hogy minden ágyneműnél alaposan ellenőrizzük az ápolási címkéket. A gyapjú takarókat például nem szabad mosógépbe dobni, kizárólag langyos vízzel az anyag számára készített tisztítószert szabad alkalmazni. A gyapjú takarót érdemes gyakrabban kitenni a friss levegőre, de jót tesz az is, ha néha alaposan kiporszívózzuk.
Szakértők szerint sokan megfeledkeznek a párnákról, de azokat is ki kell mosni. Általánosságban elmondható, hogy szezononként legalább egyszer a legkedvesebb, bár ha van rá mód, havonta érdemes kímélő programon, kézzel kimosni vagy tisztítóba vinni a fejalávalót. Ilyen alkalmakkor természetes illóolajat is tehetünk a vízbe, például levendulát, ami segíti az alvást.
A matracok tisztítása már nagyobb falat, ehhez szükség van egy kárpittisztító gépre. Lényeges, hogy olyankor takarítsuk ki az ágyak matracait, amikor biztosak vagyunk benne, hogy az esti lefekvés idejére tökéletesen megszáradnak.
Az ágynemű felhúzásának legnagyobb mesterei a szállodai szobalányok, akik napi szinten gyakorolják a műveletet: