maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Freepik

Honnan jött ez a szokás, hogy december 25-én ünnepeljük Jézus születését, ha a Biblia egy szóval sem említi.

Magyarországon a legtöbb családban már javában zajlik a készülődés a karácsonyra, de vajon tudjuk-e, miért pont december 25-ére esik ez a jeles ünnep? Az igazság az, hogy a pontos okot nem lehet egyetlen tényezőre visszavezetni, a közismert dátum történelmi, vallási és kulturális tényező összefonódásának eredménye.

A Bibliában nincs utalás arra, hogy Jézus pontosan mikor született, de még az evangéliumok sem adnak meg konkrét dátumot. Sőt, a korai keresztények valójában nem is ünnepelték Jézus születésnapját, ez csak később lett szokás.

Miért pont december 25-én van karácsony

Karácsony december 25-i időzítése részben a téli napforduló (december 21-22 körül) utáni pogány ünnepekkel függhet össze. Sok kultúrában ünnepelték ilyenkor a fény visszatérését, mert a nappalok attól kezdve egyre hosszabbak. 

A Római Birodalomban Sol Invictus (a Legyőzhetetlen Napisten) ünnepét tartották december 25-én, ez volt egyben a Napisten születésnapja is. A keresztények Jézust gyakran "a világ világosságaként" emlegették, így kézenfekvőnek tűnhettt ezt az ünnepet átvenni és keresztény jelentéssel megtölteni.

A helyszín adott volt, a 4. század elején a kereszténység a Római Birodalom hivatalos vallásává vált, az erősödő egyház számára pedig hasznos volt, ha a kereszténység ünnepei egybeesnek a már létező pogány ünnepekkel. Ezáltal ugyanis könnyebb volt az új vallást elfogadtatni az egyébként még sokszor tiltakozó emberekkel.

Hogyan számolták ki Jézus születésnapját?

Egy másik magyarázat december 25-i karácsonyra az, hogy a korai keresztények úgy hitték, Jézus fogantatása március 25-én történt. Ez a dátum a hagyomány szerint egybeesik a világ teremtésének dátumával, illetve Jézus kereszthalálának dátumával. Ha március 25-ét tekintjük a fogantatás napjának, akkor elvileg kilenc hónappal később, december 25-én lehetett Jézus születésének napja.

Tény az is, hogy a Róma alapítása után, Kr. e. 45-ben bevezetett Julianus-naptár szerint a téli napforduló december 25-re esett, ezért ez a dátum a keresztény egyház számára is szimbolikus volt. A későbbi Gergely-naptár bevezetése pedig nem változtatott ezen az ünnepen.

Mikor volt az első karácsony?

A karácsonyt először a 4. században jegyezték fel hivatalos ünnepként a római naptárban, és ettől kezdve december 25-én ünnepelték a keresztény világ nagy részén. A december 25-i karácsony tehát részben a keresztény teológia szimbolikus jelentéseiből, részben a pogány ünnepekhez való alkalmazkodásból, részben pedig történelmi hagyományokból ered. 

A december 25. tehát egy kompromisszum, ami segítette a kereszténység elterjedését a Római Birodalomban, miközben megőrizte a téli napfordulóhoz kapcsolódó pogány hagyományok ünnepnapját.

Forrás: LiveScience