Tanulmány igazolta, hogy nem érdemes az Északi-sarkon huzamosabb időt eltölteni.
Egy új kutatás kilenc embert vizsgált meg azon tudósok közül, akik huzamosabb időt töltöttek el egy északi-sarki kutatóállomáson. Az eredmény pedig megdöbbentő lehet: az agyuk egyik része 7 százalékkal zsugorodott, amelyhez hasonlót csak PTSD-ben vagy Alzheimer-kórban szenvedőknél azonosítottak be.
A kutatók felfedezték, hogy akik egy évnél hosszabb időt töltenek el a világtól elzárt kutatóközpontban, alapvetően magányosan, azok erősen zsugorító hatással számolhatnak az agyukat illetően. Ami viszont döbbenetes, hogy a tanulmány szerzője arra a következtetésre jutott, nem a farkasordító hideg ennek az oka, hanem a társadalmi elszigeteltség és a monoton környezet.
Alexander Stahn, a Berlini Orvosi Egyetem Pszichológiai Tanszékének professzor, a tanulmány szerzője úgy fogalmazott:
„A külvilággal való kommunikáció erősen limitált az ilyen helyeken. Az internetkapcsolat korlátozott, műholdakkal, alacsony sávszélességgel működtetik. Gyakorlatilag nincs magánélet, nincs lehetőség arra sem, hogy elmeneküljenek a kutatók a mindennapok elől. Még az evakuációs is lehetőségek is limitáltak, a nyolc hónapig tartó sarkvidéki télben szinte lehetetlen.”
Stahn és csapata összesen kilenc olyan ember agyát vizsgált meg, akik 14 hónapot töltöttek a német zászló alatt működő sarkvidéki III. Neumayer-állomáson, ahol főként klímakutatás zajlik. A különböző ellenőrzések, kutatások kimutatták, hogy 7,2 százalékkal csökken az agynak azon része, ami a gondolkodásért és a memóriáért felel.
„Magunk is meglepődtünk az eredményeken, főként a kiterjedtsége miatt. Csak azoknál a betegeknél szoktak ilyen elváltozások lenni, akik Alzheimer-kórban vagy poszt traumás stresszben szenvednek”
– fogalmazott Stahn, aki elmondta, hogy hasonló eredményeket már egereknél is megfigyeltek.
A professzor hozzátette, elsősorban az űrutazás elszigeteltségét akarták megvizsgálni, a Neumayer-állomás pedig tökéletes körülményeket biztosított erre. Hozzátette: tudják, hogy a kutatásba bevont alanyok száma meglehetősen alacsony, így további tanulmányok lesznek szükségesek a kapott eredmények megerősítésére.
Így néz ki a Neumayer-állomás az Északi-sarkon:
(Forrás: Weather.com)