maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pexels

A veréb is madár, méghozzá igen hasznos tagja az ökoszisztémának, Kínában mégis igyekeztek kiirtani.

Az ökoszisztémák összetett rendszerek, ahol az élőlények közötti kapcsolatok – például a tápláléklánc – az egész közösség stabilitására és jólétére hatással vannak. Az egyes fajok közötti kapcsolatok miatt egyetlen faj, akár a verebek eltűnése is dominóhatást válthat ki, amely közvetlenül és közvetve is befolyásolja a többi élőlényt.

Egyes állatfajok eltűnése kulturális vagy gazdasági szempontból is hatással lehet az emberi közösségekre. Így történt ez Kínában, amikor az 1950-es évek végén Mao Ce-tung elindította a Négy Kártevő Mozgalmat

A tudományos alapokat teljességgel nélkülöző rendelet 1958-ban lépett életbe, és az volt a célja, hogy a rizstermést és az emberi egészséget veszélyeztető négy élőlénycsoportot: a patkányokat, a szúnyogokat, a legyeket és a verebeket egytől egyig eltüntessék a föld színéről. 

Mit ártott a veréb Kínának?

A verebeket különösen azért vették célba, mert úgy gondolták, hogy jelentős mennyiségű gabonát fogyasztanak, és így ők a kínai élelmiszerhiány egyik fő okozói. Az emberek országszerte zajt csaptak (például edények ütögetésével) és üldözték a madarakat, hogy azok ne tudjanak leszállni és elpusztuljanak a kimerültségtől. Ez a kampány majdnem a kipusztulás szélére sodorta a verebeket Kínában.

Mondanunk sem kell, a természet egyensúlyába való ilyen súlyos beavatkozás katasztrofális következményekkel járt. A verebek eltűnése az ökoszisztéma súlyos felborulásához vezetett: a verebek nem csak gabonával, hanem rovarokkal is táplálkoznak, hiányuk miatt elszaporodtak a mezőgazdasági kártevők, különösen a sáskák. 

A verebek irtása végül súlyos élelmiszerhiányhoz és éhínséghez vezetett, amely miatt több millió ember halt éhen Kínában. Az eredmények láttán a vezetés visszavonta a verebek elleni harcot, és más intézkedésekkel próbálta helyreállítani az egyensúlyt.

Ez is egy jó példa arra, milyen súlyos hatása lehet, ha egy ökoszisztéma összetett egyensúlyát az ember megbontja, különösen ha olyan fajokat céloznak meg, amelyek kulcsszerepet játszanak a környezetben.

Sajnos ma is szemtanúi lehetünk hasonló folyamatnak. A túlhalászás, a túlvadászás, az erdőirtás, a környezetszennyezés, a turizmus és a vegyszerek túlzott használat ebben a pillanatban is láncreakciókat indít el, amely az élőlények összefüggő hálózatán keresztül több fajra és a környezetre is hatással van.