A másnaposság nagy ár egy átmulatott éjszakáért cserébe, de nem lehet elkerülni, sőt, idővel egyre rosszabb lesz.
Fiatalabb korunkban szinte minden nehézség nélkül átbuliztunk egy (vagy két-három) éjszakát hetente, másnap mégis felkeltünk az ágyból és tettük a dolgunkat. Ahogy gyűlnek a gyertyák a születésnapi tortánkon, egyre erősebbek lesznek a másnaposság tünetei. A fejfájás, a száguldó gondolatok, a gyomorrontás-szerű érzés és a leküzdhetetlen fáradtság a szombati vigasság után akár keddig is kitarthat. Mi az oka annak, hogy az életkor előrehaladtával a macskajaj is egyre kínzóbb lesz?
Érdekes, hogy a személyes tapasztalatokon kívül nincs hivatalos tudományos bizonyíték arra, hogy a másnaposság az életkor előrehaladtával erősödne. Mégis így érzik sokan és talán, ha meglenne a magyarázat erre, a megoldás is napvilágra kerülne.
„Nem világos, hogy a másnaposság mindenkinél rosszabbodik-e az életkor előrehaladtával, vagy csak néhány embernél. Az igazság az, hogy nem végeztünk még elegendő kutatást ebben a témában. Ám ennek ellenére van néhány elméletünk"
– mondta Aaron White, a National Institute on Alkohol Abuse and Alkoholism's Epidemiology and Biometry Branch vezetője a Live Science-nek.
A másnaposságot a szervezetben végbemenő számtalan változás okozza. Az alkohol mérgező a sejtekre nézve, ugyanis károsíthatja a DNS-t és a fontos sejtfolyamatokat. Lebomlása során az alkohol rövid időre egy másik mérgező anyaggá, az úgynevezett acetaldehiddé alakul, majd egy kevésbé mérgező vegyületté, acetáttá, végül vízzé és szén-dioxiddá alakul. Addig azonban szenvedünk rendesen.
Szakértők szerint az életkor előrehaladtával egyre lassabbak azok a májban lévő enzimek, amelyek az alkoholt és annak mérgező melléktermékeit hivatottak lebontani. Így a mérgező anyagok tovább maradhatnak a szervezetben, mint korábban. Ráadásul, amikor az acetaldehid a májban van, beindít egy sor gyulladást a szervezetben.
A citokinek, a gyulladást kiváltó kémiai hírvivők pedig a rossz közérzethez, a szorongáshoz, az ingerlékenységhez és a fáradtsághoz kapcsolódnak. Ezek mind a másnaposság gyakori tünetei.
Ráadásul a fiatalokhoz képest az idősebbek nagyobb valószínűséggel szenvednek krónikus betegségekben, amelyek gyulladást okoznak. Ott van például a cukorbetegség és az ízületi gyulladás, amire egy dínomdánom úgy hat, hogy dupla csapást mér az egyébként is gyengélkedő szervezetre. White szerint ez eredményezhet súlyosabb másnaposságot.
Bár sok lehetséges oka van annak, a fokozódó másnaposság nem garantált része az öregedésnek. Sőt, éppen ellenkezőleg. Egy több mint ötvenezer, 18-94 év közötti ember bevonásával készült felmérés szerint az idősebbek kisebb mértékű másnaposságról számoltak be egy komolyabb elhajlás után, mint a fiatalok.
Az eredményeket több szempontból is megvizsgálták, végül arra jutottak, hogy idővel magasabb lesz az ingerküszöbünk. Azaz, amit húszévesen elviselhetetlen fájdalomnak és szenvedésnek érzékeltünk, azt idősebb korban simán átvészeljük.
Egy biztos, a másnaposság megúszásának egyetlen garantált módja az, ha nem iszunk túl sokat.
„Az idő az egyetlen univerzális gyógymód a másnaposság tüneteire, és nem a túlzás azt mondani, hogy a legjobb stratégia a megelőzés"
– mondta a kutató a szaklapnak adott interjúban.
A bulizók nagy szerencséjére Zacher Gábor toxikológus az alábbi rövid videóban valódi segítséggel szolgál azok számára, akik szenvednek a másnaposságtól és szeretnék gyorsan enyhíteni a tüneteket: