Állításukat komoly érvekkel támasztják alá.
Az emberi gondolkodás történetének hajnalától kezdve a tudat természetének, eredetének és a fizikai világhoz való viszonyának kérdései állandó vitatémák a filozófiában és a tudományban. Vajon az elme és a test különálló entitások? Egyesek azt állítják, hogy igen, míg mások ellenkezőleg vélekednek. Létezik azonban egy harmadik nézőpont is, amely még radikálisabb: eszerint az univerzum minden részecskéje tudattal bír, beleértve a Napot is.
Ezt az univerzális tudatosság elképzelését pánpszichizmusnak nevezik. Az a gondolat, hogy a tudat a fizikai világból ered, a fizikalizmus néven ismert, bár még mindig rejtély övezi, hogy az állatok hogyan válhatnak tudatossá. Ezzel szemben az elme és az anyag különálló entitásként való értelmezése a dualizmus világképében gyökerezik. A pánpszichizmus mintegy hidat képez a két nézet között, feltételezve, hogy a tudat azért létezhet bennünk, mert minden létezőben jelen van.
Ilyen elképzelések már évezredekkel ezelőtt megjelentek különböző vallásokban és filozófiákban világszerte. Az utóbbi időben ez a koncepció az analitikus filozófiában is újjáéledt. Különösen érdekes Rupert Sheldrake biológus írása, aki a Nap lehetséges tudatosságát vizsgálja. Sheldrake, aki a morfikus rezonanciával kapcsolatos munkájáról ismert, azt állítja, hogy hasonló organizmusok valamilyen módon telepatikusan összekapcsolódnak és fajok kollektív emlékeket osztanak meg.
Rupert Sheldrake a Journal of Consciousness Studies folyóiratban megjelent 2021-es tanulmányában amellett érvel, hogy nemcsak a Nap, hanem az összes csillag is rendelkezik tudattal. A biológus kifejti, hogy a tudatosság különböző komplexitási szinteken jelenhet meg önszerveződő rendszerekben. Sheldrake szerint ez a megközelítés elmozdít bennünket attól a fizikalista aggodalomtól, hogy a tudat hogyan keletkezett egy egyszerű rendszerből, és inkább arra a gondolatra helyezi a hangsúlyt, hogy a tudatosság a csillagok, naprendszerek, galaxisok és az egész univerzum sajátja lehet.
"A tudatosságnak nem kell az agyakra korlátozódnia"
– nyilatkozta Sheldrake a Popular Mechanicsnek.
"Úgy tűnik, hogy az elme és a fizikai rendszerek közötti kapcsolat a ritmikus elektromágneses mezőkön keresztül jön létre, amelyek természetesen jelen vannak az agyunkban. Ezek a mezők a Napban és körülötte is jelen vannak, és lehetnek a kapcsolódási pontok a szoláris elme és a Nap teste között."
A pánpszichizmus koncepcióját számos filozófiai és tudományos érv megkérdőjelezi. Különösen érdekes azonban az a kérdés, hogy milyen következményekkel járna, ha a Nap és a Tejútrendszert alkotó 100 milliárd csillag tudatos lenne. Az egyik lehetséges következmény például az, hogy a csillagok irányított sugárnyalábokat bocsátanak ki, amelyekkel saját helyzetüket szabályozzák.
Sheldrake tanulmánya szerint néhányan úgy vélik, hogy a csillagok nem a sötét anyag gravitációs hatása alatt mozognak, hanem magukat navigálják a megfelelő pozícióba. Ahogy mindig, a rendkívüli állítások rendkívüli bizonyítékokat igényelnek. Noha a csillagsugarak számos objektumban megtalálhatók, soha nem jelentik azt, hogy a csillagok saját magukat hajtanák meg.
Az Európai Űrügynökség Gaia obszervatóriumának köszönhetően készült egy elképesztő térkép a Tejútrendszerről, amely nemcsak közel kétmilliárd csillag helyzetét, hanem mozgásukat is részletezi. Ezek az adatok lehetővé teszik, hogy visszatekerjük a Tejútrendszer óráját, és megfigyeljük, hogyan mozogtak a csillagok évmilliárdok alatt. Ha lennének olyan csillagmozgások, amelyeket nem a gravitáció törvényei irányítanak, a tudósok biztosan felhívnák rá a figyelmet.
forrás: iFLScience