Az egyetlen színészi Oscar-díjat 1944-ben vehette át magyar művész, Lukács Pált a kor legnagyobb hollywoodi sztárjai közt tartják számon.
Számos elismerést kaptak már magyar filmek vagy szakemberek a filmipar csúcsának számító Oscar-gálán, legutóbb Mihalek Zsuzsa szerezte meg a díjat a Szegény párák című film díszlettervezéséért. Azt viszont már kevesen tudják, hogy a színészek között is van egy magyar díjazott, noha ehhez majdnem 100 évet kell visszautaznunk az időben.
Lukács Pál, aki Paul Lukas néven vált Hollywoodban világhírűvé, még Munkácsi Pálként született 1894. május 26-án. Neve 9 éves korában változott meg, édesanyjának új párja lett Lukács János személyében, aki pedig örökbe fogadta és a saját nevére vette őt is, valamint Júlia nevű nővérét.
Lukács is szolgált az első világháborúban egészen egy sebesülésig, leszerelését követően pedig színművészeti iskolában folytatta karrierét. 1918-ban már a Vígszínház társulatának tagja volt, 1926-1927 között pedig az Andrássy úti Színházban lépett fel mint vendégszínész. Volt egy sikertelen házassága, azonban 1927-ben a magánéletben is megtalálta az igazit.
Egy színpadról szúrta ki Benes Gizellát, és úgy elrabolta el a szívét a színésznő, hogy még amikor külföldön tartózkodott, akkor is mindennap három szál rózsát küldött neki szerelme jeléül. A romantikus történet pozitívan alakult, a későbbi Benes Daisy viszonozta a férfi érzelmeit, így Lukács megkérte a kezét és össze is házasodtak.
1927-ben megérkezett az első meghívás Hollywoodból, Adolf Zukor filmrendező külföldre hívta Lukács Pált, 1928-ban pedig már ott is volt a filmvásznon mint az Összeesküvők című film egyik mellékszereplője. Karrierje innentől pörgött fel igazán, a kor legismertebb színészeivel játszott együtt.
1930-ban a Grumpy és 1933-ban a Fiatal asszonyok volt a két következő film, amelyben Lukács szerepekhez jutott, ráadásul olyan színészlegendák oldalán, mint Katharine Hepburn és Joan Bennett. 1938-ban szerepelt Alfred Hitchcock filmjében, a Londoni randevúban is, 1940-ben pedig a Különös rakományban játszott a magyar származású Peter Lorre, és a kor egyik legnagyobb színészóriásának tartott Clark Gable oldalán.
1941-ben jött aztán az igazi nagy szerep, megkapta ugyanis Kurt Muller szerepét a Lillian Hellman által írt Broadway-dráma, az Őrség a Rajnán című alkotásban. Ez pedig elhozta számára a magyar filmtörténelem mindmáig legnagyobb sikerét: 1944-ben megkapta a szerepért a Legjobb Színésznek járó Oscar-díjat, valamint a New York-i Filmkritikusok díját.
Nem mellesleg Lukács olyan színészeket előzött meg ugyanebben az évben, mint Humphrey Bogart (Casablanca) vagy Gary Cooper (Akiért a harang szól), tehát elmondható, hogy egy sztármezőnyben lett magyar Oscar. 1960. február 8-án pedig jött a végső megtiszteltetés: saját csillagot kapott a hollywoodi hírességek sétányán.
Az Oscar-díj után tovább szárnyalt a karriere, olyan színészekkel játszott együtt, mint Kirk Douglas, Ursula Andress vagy éppen Elvis Presley. Legutolsó filmje a The Challenge volt, ami 1970-ben jelent meg, így több mint 40 éves karriert tudhat maga mögött.
Lukács Pál 77 éves korában, 1971. augusztus 15-én hunyt el Marokkóban, ahol nyugdíjasként tervezett élni Annette M. Driesens oldalán, akit Daisy 1962-es halála után vett feleségül. Éppen nyaralni mentek feleségével Marokkóba, ahol a neje váratlanul meghalt. Lukács másnap infarktust kapott, és ő is távozott az élők sorából.
Lukács Pál rendkívül erős üzenetet is megfogalmazott Amerikában, itt hallható:
(Forrás: InStyle)