A mozi nem feltétlenül a hitelesség terepe, de az alkotók néha odafigyelnek a pontosságra is, ha történelmi film készül.
Az ókori Egyiptomban játszódó mozifilmek kétségtelenül szórakoztatóak, de sajnos gyakran félrevezetők is. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy amit a korhű díszletben látunk megelevenedni, az valódi történelmi kutatáson alapul és nem a hollywoodi forgatókönyvírók fantáziájának szüleménye.
Persze nem kell azt hinni, hogy egy ókori történet bemutatása teljesen pontatlan, ha a moziban látjuk. Egyes filmek készítői meglepően sok részletre odafigyeltek annak érdekében, hogy az alkotás a lehető leghitelesebben mutassa be az adott korszak jellegzetességeit.
A Csillagkapu (Stargate) franchise első része 1928-ban játszódik az egyiptomi Gízában, ahonnan a címadó eszköz, egy csillagkapu segítségével visszateleportálnak az időben, egészen az ókori Egyiptomba.
A legmeglepőbb, hogy filmben a színészeknek úgy kellett beszélniük, ahogy az ókori egyiptomiak is beszéltek. Ehhez az alkotók egy Stuart Tyson Smith nevű egyiptológus segítségét kérték.
Persze ma már teljes bizonyossággal nem tudhatjuk, hogy az ókori kommunikáció milyen jellegzetes szófordulatokat vagy kiejtést tartalmazott, de a kutató igyekezett minden rendelkezésre álló tanulmányt felhasználni a hitelesség érdekében.
Harrison Ford egyik legismertebb filmjéből reggeltől estig sorolhatnánk a pontatlanságokat, de van néhány történelmi tény, ami figyelemreméltóan hiteles a történetben.
Az egyik igazság, hogy – ma már nem köztudott, de – az ókori egyiptomi város, ahol a frigyládát megtalálják, valóban jelentős település volt. A 21. és 22. egyiptomi dinasztia fővárosa volt, mielőtt Alexandria átvette volna az uralmat.
A filmbéli emberek viselkedését is egészen pontosan ábrázolta a filmrendező, Steven Spielberg. A sírrablók és a helyiek gyakran okoztak visszafordíthatatlan károkat a fontos történelmi helyszíneken, abban a reményben, hogy kincseket találnak.
Továbbá az ősi átkokra vonatkozó figyelmeztetéseket is valósághűen mutatja be a film, amelytől a sírokat elsőként felnyitóknak kellett tartaniuk.
Múmia címmel számos filmet leforgattak már az elmúlt évtizedekben, mi most a fiatal és izmos Brandan Fraser által fémjelzett alkotást vettük górcső alá. A film kasszasiker lett, annak ellenére is, hogy borzalmas blődségeket tartalmaz az ókori egyiptomi kultúrát illetően.
Az alkotók mentségére szolgál, hogy bizonyos részleteket igyekeztek minél pontosabban bemutatni. A sírokban nyugvó múmiák valóban pontosan úgy néztek ki, ahogy a valóságban. Az már más kérdés, hogy a feltámadásukat követően horrorisztikus szörnyekké változtak...
Emellett az ókori Egyiptomot tanulmányozó csapat logói és nevei is pontosak. Habár tény, hogy szinte lehetetlen kiolvasni ezeket egy normál képernyőn, a készítők valamiért mégis ragaszkodtak ezen a téren a hitelességhez.
Forrás: Movieweb