A CT szkennerek manapság a régészek számára is hasznos eszközök, nemcsak az orvosok munkáját könnyítik meg. Egy ilyen gép segítségével oldottak meg nemrég egy 3000 éves rejtélyt.
Az ókori Egyiptom titkait feltáró régészeti kutatások egy évszázada, Tutanhamon fáraó sírjának felfedezése után kaptak nagy lendületet. Hasonlóan fontos, bár kevesebbet említett momentum a CT szkennerek bevonása is a tudományos vizsgálódásokba.
Ezek az okos gépek már az 1990-es években megjelentek az orvoslásban, bár akkor még csupán 4 szeletre bontották képileg az emberi testet, hogy a belsejébe lássanak. Ma már bizonyos kutatóintézetekben akár 320 szeletes CT-készülékeket is alkalmaznak, vagyis az előrelépés igen látványos.
A részletgazdag képeket előállító szkennereket immár az egyiptológusok is használják, akik a szarkofágokba és múmiákba anélkül tudnak így bepillantani, hogy azok épségét veszélyeztetniük kellene. Az efféle roncsolásmentes vizsgálatok pedig egyre gyakrabban járnak izgalmas eredményekkel.
A közelmúltban egy 3000 éves rejtélyt sikerült a CT-készülék segítségével megoldani. Egy magas rangú egyiptomi nő múmiáját vizsgálták meg vele behatóbban, és ezáltal hasznos információkhoz jutottak a mumifikálás folyamatával kapcsolatban is.
A munka nem egyszerű, hiszen maga a szkennelés is 4 napon át tart, míg az elkészülő 3D képek elemzése évekig is elhúzódhat. A kutatók most rájöttek arra, hogy a belső szerveket nem mindig választották el a test többi részétől a mumifikálás során. A balzsamozók néha kis csomagokat készítettek belőlük, és visszahelyezték azokat a múmiába.
A kutatók most alapos vizsgálatnak vetették alá a Chenet-aa nevű magas rangú egyiptomi nő maradványait. Az illető a 22. dinasztia korában élt, és a harmincas-negyvenes évei fordulóján halt meg. A nyakát belülről töméssel merevítették, a szemgödreibe pedig mesterséges szemeket helyeztek, hogy a túlvilágon is rendelkezzen a látás képességével.
Chenet-aa teste elképesztően drága szövetbe volt csomagolva, és a kartonázskoporsója (ezt iszap és szalma keverékéből formálták) is szépen díszített volt. Az viszont mindeddig rejtélynek számított, hogyan kerül bele, hiszen annak csupán a lábnál volt egy viszonylag kis nyílása.
A szkenner azonban leleplezte a „trükköt”: a koporsót lényegében ráhelyezték a holttestre, majd alul összevarrták, és végül az egészet gipsszel bevakolták, eltüntetve az árulkodó külső nyomokat. Bár a CT színeket nem tud mutatni, a koporsó egykori művészi mintáit is feltárták a segítségével.
Így néznek ki a „beszkennelt” múmiák: