maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Illusztráció/Profimédia

Nagyon távol került a hazától a magyar város, 1750 környékén még nagyjából a település fele beszélt magyarul. ​

Érdemes eljátszani időnként a gondolattal, hogy amikor a négy égtáj fele körbenézünk, akkor hol lehet az a legtávolabbi település, ahol megértenek minket. A magyaroknak nincs egyszerű helyzete, mivel a nyelvünket nagyon kevesen beszélik és még csak olyan rokonnyelv sincs Európa területén, amivel hozzávetőlegesen megértenénk egymást.

Ha keleti irányba nézünk, akkor azt gondolhatnánk elsőre, hogy valahol Erdélyben keresendő a válasz, mint legkeletebbi magyar település, ez azonban nincs így. Olyannyira nem, hogy ez a település egy olyan országba került, amely jogilag nem is létezik, csupán önmagáról állítja azt, hogy egy szuverén, független állam.

Nem más településről van szó, mint Csöbörcsökről (Töbörcsök), amely a Dnyeszter Menti Köztársaság (Transznyisztria) nevű de facto államban található. Ez az állam nemzetközileg Moldova része, gyakorlatilag a posztszovjet befagyott konfliktus zónának az egyik eleme, mint a georgiaiakhoz tartozó Abházia és Dél-Osszétia.

A legkeletibb magyarok

A településre a homályos történelmi adatok szerint 16. század elején érkezhettek dnyeszterfehérvári magyarok, akiket még a 15. században vezényelhettek először ide a Dnyeszter partjára, feltehetően határőrzés céljából. Más vélemények szerint az etelközi magyarok itt maradt tagjainak leszármazottjairól lehet szó, ezt azonban nem lehet pontosan megmondani.

Egészen hosszú ideig többségében magyarok lakták a települést, 1750 környékén még nagyjából a mezőváros fele beszélt magyarul. Nagy csapásnak bizonyult azonban az 1768-1774 közötti orosz-török háború, amely során a falu szinte teljesen elnéptelenedett, és a későbbi visszatérők között már lényegesen kevesebb magyar volt.

Napjainkban a lakosság többsége moldáv, viszont vannak olyan családnevek a mai napig, amelyek magyar eredetre utaltak. Rengeteg információ nem áll rendelkezésre a település magyarjainak életéről, de az biztos, hogy ez volt a legkeletibb csángó falu.

Dnyeszter Menti Köztársaság

Transznyisztria, vagy más nevén a Dnyeszter Menti Köztársaság 1992-ben lett kvázi független, a Kisinyovval vívott szűk féléves háborút követően. A területen szakadárok robbantottak ki háborút, amely mögött a már szétesett szovjet titkosszolgálatok próbálkozását látták akkoriban, azonban félig sikeresek lettek.

A terület kapott egyfajta autonómiát, önmagát a háborút lezáró békemegállapodás ellenére független államnak kiáltotta ki. Ezt azonban senki nem ismerte el a mai napig. Transznyisztriában ráadásul az orosz-ukrán háború kirobbanása óta kifejezetten feszült a hangulat, érezhetőek az orosz támogatású provokációk, a helyiek is nyugtalanok.

A Dnyeszter Menti Köztársaság ráadásul arról is híres, hogy a mai napig szovjet hangulat uralkodik: nem bontották le a szocialista jelképeket, Lenin-szobrok vannak mindenütt az utcán, az épületeket sem újították fel különösebben. Moldova legsikeresebb focicsapata is ráadásul innen érkezik, a Sheriff Tiraspol többször is okozott meglepetést Európában.

Ha többet akarsz megtudni Transznyisztriáról, akkor erre a videóra kattints.

Forrás: e-nepujsag.ro