Elkeserítően kevés közterületet neveztek el nőkről, és erre van tudományos magyarázat.
Virágokról, évszakokról, nemzeti hősökről számos utca kapta a nevét, de térdig lejárhatnánk a lábunkat, ha egy nőről elnevezett közterületet kellene keresnünk Budapesten vagy akár az ország bármely településén. Persze említhetnénk a közismert Blaha Lujza teret vagy a Margitszigetet, de minden nőről elnevezett helyszínre jut száz Kossuth, Petőfi vagy Arany János tér, utca, park, miegymás. A jelenség nem csak nálunk, hanem más országokban is jelen van, amerikai kutatók pedig utánajártak az okoknak és született egy izgalmas tanulmány.
A Washingtoni Egyetem analitika szakos doktorandusza, Melanie Bancilhon és kollégái megállapították, hogy 2025-re további 1,2 milliárd ember él majd városokban. Ehhez új utcákat is kell építeni, így talán lehetőség adódik majd a nemek között különbségek csökkentésére az utcafronton.
„A történelem során a nyugati társadalmak férfi-orientáltak voltak, a nők eredményeit gyakorlatilag figyelmen kívül hagyták. A nők évszázadokon át a magánszférába szorultak, a férfiak uralták a nyilvános szférát. A várostervezés sem volt kivétel, a városokat férfiak és férfiak számára építették, ez meghatározta a nemek szerinti utcanévadást is”
– olvasható a tanulmányban.
A nemek közötti egyenlőséget az utcanevekben több feminista szervezet követelte szerte a világon, hazánkban egyelőre senki nem tűzte a zászlajára a témát.
Budapesten jelenleg az utcanévadók 40 százaléka az 1848–49-es forradalom és szabadságharc és a második világháborút lezáró 1945-ös esztendő között eltelt mintegy száz évben halt meg, ami jól jelzi a hazai emlékezetpolitika irányait.
Szinte nincs olyan város, község, falu Magyarországon, ahol ne lenne Kossuth utca. Az ország legkisebb települése Iborfia, ahol évek óta nem volt 10 főnél több lakos. Két utcája van, a Fő út és a Kossuth utca.
A geox.hu vezet egy Top10-es listát a hazai utcanevekről. Az élen – összesítve – Petőfi Sándor/Petőfi áll, őt követi Kossuth Lajos/Kossuth (mindkettőjük neve két formában közel ugyanolyan népszerű utcanévként), a dobogó harmadik helyét Ady Endre foglalja el, őket Dózsa György és Rákóczi követi. A toplista:
Ady Endre
Dózsa György
Petőfi
Kossuth Lajos
Rákóczi
Petőfi Sándor
Arany János
Kossuth
József Attila
Béke
Forrás: Plos One