maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pixabay

Pompeii lakosai nem várták „birka módra” a tűzhányó kitörését, bár tény, hogy sokan oktondi módon bíztak a házfalaik erősségében. Hírességek is odavesztek a katasztrófában.

Az ókori világ egyik legnagyobb természeti katasztrófája a Vezúv kitörése volt Krisztus után 79-ben. A tűzhányó elpusztította a római Pompeii városát, az áldozatok számát 13 ezerre teszik a modern kor kutatói.

Érdekes ugyanakkor, hogy több évszázadnyi régészeti ásatást követően is „csupán” 1200 ember maradványai kerültek elő a több méter vastagságú vulkáni por, hamu és kőtörmelék alól. Vajon hová tűnhetett a lakosság számottevő része?

Úgy tűnik, hogy nem vártak bénultan a vulkán gyilkos kitörésére, hanem nagyon sokan már előzetesen elhagyták a halálra ítélt települést. Nagyjából 30-40 kilométerre Pompeiitől, egyéb településeken rátaláltak sok-sok túlélőre, illetve azok leszármazottaira a kutatók, megdőlt tehát az az elképzelés, hogy az utókor számára kiváló állapotban konzerválódott város összes lakosa odaveszett a kataklizmában.

A szakemberek korábban 15 ezerre becsülték Pompeii lakóinak számát az 1. században, ám előkerült egy vésett tábla, amelyből kiderült, hogy egy alkalommal a település egyik gazdag embere vendégül látta az összes férfit, mintegy 7000 embert. Hozzájuk számítva a feleségeket, gyerekeket, rabszolgákat, elmondható, hogy

Pompeii korabeli lélekszáma a 30 ezret is elérhette.

A vulkánkitörés áldozatai között egy igazán híres ember is szerepelt. Mégpedig idősebb Plinius író és enciklopédista, aki flottaparancsnokként részt vett az emberek mentésében, illetve tudományos vizsgálatokat is akart végezni. Mérges gázokat belélegezve halt meg, és a 20. században a stabiai ásatásokon előkerült előkelő férfi csontváza talán az ő maradványai lehetnek.

Ugyancsak a Vezúv kitörése végzett a magyarul kissé vicces nevű költővel, Caesius Bassusszal. A kortársai csodálattal írtak róla, és bár a költeményei elvesztek, azok állítólag Horatius verseivel vetekedtek. Bassus feltehetőleg bennégett a pompeii villájában.

Ilyen lehetett a pompeii pokol két évezrede: