Egy rövid műtéti beavatkozás és máris mintha minden a régi lenne? Nem egészen, de sok nő számára jelent megoldást, ha konzervatív családból származik.
Ravena Hanniely egy rendkívül népszerű brazil influenszer és Playboy-modell. A 23 éves szépség nemrég bejelentette a követőinek, hogy hamarosan szűzhártya plasztikán fog átesni, ami után olyan lesz odalent, mint aki még soha nem volt férfival. Az influenszer azt reméli, hogy az orvosilag teljesen szükségtelen beavatkozás javítja majd az önbecsülését és új fejezetet nyit a magánéletében. A műtét egyébként járóbeteg ellátás keretein belül is igénybe vehető, mindössze fél óra az egész, az igazi problémát a hegesedés és a fertőzésveszély okozza.
A szűzhártya-rekonstrukció orvosi neve hymenoplasztika, a legtöbb nő az esküvő előtt végezteti el, így a férjével való első együttlét éppen olyan, mintha akkor veszítette volna el a szüzességét. Olyan országokban, mint Egyiptom, Irán, Szaúd-Arábia, Marokkó, Jordánia és Tunézia, illetve több ázsiai országban a szűzhártya megléte még mindig nagy társadalmi jelentőséggel bír. Egyfajta kulturális és családi elvárás a házasságig érintetlennek maradni.
Olyan országokban, ahol jelentős a konzervatív vagy vallási közösségek jelenléte, szintén elérhető a beavatkozás. Franciaországban például a bevándorló közösségek körében nőtt az ilyen műtétek száma. Az Egyesült Királyságban és Németországban is egyre nagyobb az érdeklődés a hymenoplasztika iránt, főként kulturális vagy vallási okokból. Angliában azonban elindult egy folyamat, ami megszüntetné a szűzhártya-rekonstrukciót, mondván, hogy tovább erősíti a kiszolgáltatottságot a női társadalomban, amire nincs szükség.
Amerikában és Dél-Amerikában eddig nem volt trend visszaépíttetni a szűzhártyát, de ha a fentebb említett influenszer hölgy ötlete másokat is megihlet, hamarosan roham várható a magán sebészeteken.
A műtét során az eredeti szövetmaradványokat összevarrják, ha azok még megvannak. Ha már nincsenek, akkor helyettesítő szövetet használnak, ami lehet mesterséges membrán vagy más testszövet. A kockázatok között szerepel a fertőzés, vérzés vagy a hegesedés, mint bármely más műtéti beavatkozás esetében.
A műtét után a szöveteknek időre van szükségük a regenerálódáshoz, ami általában 4-6 hét. Ezért az orvosok azt javasolják, hogy a páciens várja meg a teljes gyógyulást az első együttlét előtt. A legtöbb nő ezért akkor kéri a beavatkozást, amikor már tudja, mikor lesz az esküvő.
Ha a műtét sikeres és a gyógyulás zavartalan volt, az első együttlét során a partner számára úgy tűnhet, mintha a nő valóban először élne át szexuális együttlétet. A mesterséges szűzhártya feszessége és a vérzés is ezt a célt szolgálja.
A szűzhártya-rekonstrukció elvileg többször is elvégezhető, ha a páciens szöveti állapota és egészségi állapota lehetővé teszi.
Vannak olyan kultúrák, ahol a nők házasság előtti szüzessége kötelezően fontos társadalmi vagy vallási szempontból. Az érintetlenség itt egyet jelent a tisztasággal és a becsületességgel, amik a legfontosabb tulajdonságok. Egyes afrikai közösségekben, a muszlim többségű országokban, de még a konzervatív keresztény csoportokban is a vallási tanítások és a társadalmi normák elvárják, hogy a nők szűzen menjenek férjhez.
A szüzesség ellenőrzésére különböző, sokszor vitatott és tudományosan megalapozatlan módszereket alkalmaztak vagy alkalmaznak még ma is. Egyes közösségekben orvosok vagy bábaasszonyok vizsgálják meg a nő szűzhártyáját szemrevételezéssel, illetve kézzel.
Ez a gyakorlat rendkívül vitatott, mivel a szűzhártya állapota nem megbízható jelzője annak, hogy valaki szexuálisan aktív volt-e vagy sem.
Más kultúrákban az esküvői éjszaka után bemutatják az ágy lepedőjét, amelyen vérnyomoknak kell lennie a szűzhártya átszakadása miatt. Ez is problematikus, mivel nem minden nőnél jelentkezik vérzés az első szexuális együttlét során. Sok helyen nincs konkrét fizikai ellenőrzés, de a nők magánéletét szigorúan felügyelik, hogy elkerüljék a házasság előtti kapcsolatokat.
A szüzesség ellenőrzése sok nő számára kellemetlen, megalázó, és könnyen fizikai vagy lelki sérülést is okozhat. Az emberi jogi szervezetek ezért bírálják is az ilyen gyakorlatot, mondván, hogy sértik az emberi méltóságot.
A szűzhártya egy vékony, rugalmas szövetgyűrű vagy hártya a hüvely bejáratánál, amelynek rugalmassága és alakja minden nő esetében más és más. Azonban nemcsak szexuális úton sérülhet vagy szakadhat el, számos más tevékenység is okozhatja.
A lovaglás, a kerékpározás vagy a gimnasztika tipikusan olyan sportok, amelyek nagy nyomást gyakorolhatnak a medence környékére, ami a szűzhártya sérüléséhez vezethet.
Ha egy kislány a nemi szervet érintő ütést, horzsolást vagy esést szenved el, a szűzhártyája megsérülhet. És bár az orvosok nagyon figyelnek erre, bizonyos nőgyógyászati vizsgálatoknál is előfordulhat, hogy elszakad a szűzhártya, főleg, ha valami miatt hüvelyi ultrahangra van szükség. Ritkább esetekben a szűzhártya már születéskor hiányos vagy olyan rugalmas, hogy természetes tevékenységektől is megváltozik anélkül, hogy elszakadna.
Sok nő szűzhártyája rendkívül rugalmas, és akár szexuális aktus után is sértetlen maradhat. Másoknál egy kisebb aktivitás is változást okozhat. Szakemberek szerint nem minden nőnél jelentkezik vérzés a szűzhártya szakadása után, még szexuális aktus esetén sem. Ez függ a szövet típusától és a szexuális aktivitástól.