A fejfájós emberek mindenféle praktikát szívesen kipróbálnak, hogy enyhítsék rendszeresen visszatérő panaszaikat. Az egyik ilyen meglepő „háztartási” ötlet a kávéról és az aszpirinről szól.
Az aszpirin (márkanevén: Aspirin) az egyik legismertebb fájdalomcsillapító, amelynek az acetilszalicilsav a hatóanyaga. Gyulladáscsökkentő hatása miatt igen kedvelt, és lázcsillapításra, szívinfarktus és sztrók megelőzésére, sőt – bizonyos kutatások szerint – akár még a rák megelőzésére is alkalmas.
A koffein pedig egy népszerű stimuláns, amely az adrenalin, a szerotonin és a dopamin termeléséért felelős. A kávé, a kóla, az energiaitalok viszonylag nagy mennyiségben tartalmazzák, hatása a központi idegrendszer serkentésében és az értágításban mutatkozik meg.
Az aszpirin és koffein kombinációját az élsportolók szívesen alkalmazzák egyfajta – legális – teljesítménynövelő szerként. Az egyik kutatásban (amelyet a Kiképzés24.hu oldal idézett) olyan férfiak vettek részt, akik testtömeg-kilogrammonként 10 mg aszpirint vagy testtömeg-kilogrammonként 6 mg koffeint, vagy placebót kaptak.
Az eredmények meglehetősen meggyőzőnek bizonyultak: a koffein úgy növelte a teljesítményt, hogy közben a fájdalomérzet csökkent. Az aszpirin ezzel szemben növelte a fájdalom érzékelését, vagyis megnehezítette a különféle gyakorlatok végrehajtását, ezt a fájdalomcsillapítót tehát a profi sportolóknak nem érdemes szedniük.
De mi a helyzet a köznapi halandókkal? Sokan megfigyelték, hogy a beszedett aszpirin hatását a kávé hosszan, akár egész napra elnyújtja, tehát nem felerősíti, hanem a tartamhatását növeli meg.
Van ennek bármiféle tudományos magyarázata? A kávéról tudni kell, hogy nehezíti a vas felszívódását a szervezetben, könnyen kialakulhat tehát tőle vashiány. A fájdalomcsillapító gyógyszerek hatását ugyanakkor tényleg felerősítheti, ám ezzel is óvatosan kell bánni:
Léteznek olyan gyógyszerek Magyarországon is, amelyek együttesen tartalmaznak acetilszalicilsavat és koffeint, általában tablettánként 500 mg, illetve 50 mg mennyiséget. Hiába forgalmazzák azonban ezeket a patikák, az ilyen gyógyszerek szedése előtt konzultálni kell az orvossal.
A „csodagyógyszernek” számító aszpirinről szól ez az érdekes előadás, magyarul: