maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Pexels

Ha azt akarjuk elérni, hogy a testünk magától ébredjen reggelente, szigorú napirendet kell tartanunk.

Nehéz elhinni, de vannak köztünk olyan emberek, akiknek nem kell ébresztőórát beállítani, mert maguktól felkelnek a szükséges időben. A szakemberek régóta kutatták ennek a jelenségnek (szuperképességek) az okát és most meg is találták. Az agyunknak van egy területe, ami úgy működik, mint egy belső óra. A szuprachiasmatikus mag (SCN) a cirkadián ritmus szabályozásának központi része. A hipotalamuszban helyezkedik el, közvetlenül az optikai kereszteződés (chiasma opticum) felett, innen ered a neve.

Az SCN tehát a testünk biológiai ritmusának fő időmérő központja, amely 24 órás ciklushoz igazítja a szervezetünk fiziológiai és viselkedési folyamatait. Egyebek mellett szabályozza például az alvás-ébrenlét ciklust, a testhőmérsékletet, a hormontermelést (például melatonin), és az étvágyat.

A szigorú napirendnek pozitív hatásai vannak

Ez a központi óra közvetlenül kapcsolatban áll a szemmel a retinohypothalamikus pályán keresztül. Ez lehetővé teszi, hogy a napfény jelei (különösen a kék fény) szinkronizálják az SCN működését a külső környezeti idővel. A fény befolyásolja az SCN aktivitását, amely jeleket küld a tobozmirigynek, hogy szabályozza a melatonin termelését. Magyarul így leszünk nappal éberek, este pedig álmosak. 

A tudósok most bebizonyították, hogy aki minden nap ugyanabban az időben fekszik le és kel fel, annak a szervezete olyannyira hozzá tud szokni ehhez, hogy egy ütemtervet alakít ki hozzá. 

Az ébresztőóra megszólalása a legtöbb emberben stresszt vált ki, a testünk pedig igyekszik elkerülni azt a kellemetlenséget, hogy ijedtséggel indítsuk a napot. Emiatt úgy alakítja a hormon és fehérjetermelésünket az agyban lévő belső óránk, hogy felébredjünk, mielőtt megszólal a telefon vagy az óra. 

Természetesen az sem lenne jó, ha jóval korábban ébresztene a belső óránk, ezért csak néhány perccel időzíti korábbra magát a beállított ébresztéshez képest.

Bárki kifejelesztheti ezt a szuperképességet

Szakemberek szerint nem tart sokáig elsajátítani ezt a képességet. Azonban le kell mondanunk cserébe egy sor olyan tevékenységről, ami a modern kor vívmánya. Az esti tévézés, a mobiltelefon használata ugyanis megzavarja a cirkadián ritmust, de már önmagában a felkapcsolt lámpa is bekavarhat. 

Annak érdekében, hogy a testünk magától ébresszen minket reggelente, szigorú napirendet kellene tartanunk, ami kihat az alvási szokásainkra, de még az étkezésekre és a szexuális életünkre is. Mindent összevetve talán mégis csak elviselhetőbb az a kis reggeli stressz, amit a telefon vagy az ébresztőóra hangja okoz reggelente.

Mivel tudjuk elősegíteni, hogy a lehető legoptimálisabban működjön a szervezetünk ébrenléti-alvási ciklusa? Lakatos Péter életvezetési tanácsadó két percben összefoglalta:

Forrás: Ladbible