Több mint egy évszázada szolgáltat alkalmat a tudományos töprengésre a tunguszkai esemény. Vajon mi robbant fel Szibéria fölött 1908 nyarán? Tényleg a földönkívüliek állhattak a háttérben?
Jakutföld egy hatalmas, bő 1 millió négyzetkilométer kiterjedésű terület Oroszország északkeleti részén, Szibériában. A szaha nyelvet beszélő jakutok otthona ez, egy olyan nomád népcsoporté, amelynek a tagjai rénszarvasok, lovak és szarvasmarhák tenyésztésével foglalkoznak.
Ebben a térségben, az Alsó-Tunguszka és a Léna folyó közötti területen következett be 1908. június 30-án az úgynevezett tunguszkai esemény, amelyre a szakemberek azóta sem találnak magyarázatot.
Valamilyen objektum lépett be a Föld légkörébe, ahol a súrlódástól tűzgömbbé vált, majd felrobbant. Az intenzív fény- és hanghatások miatt a jakutok úgy hitték, a végítélet napja következett el.
Majdnem így is történt, a 6–8 kilométeres magasságban felrobbant tárgy megsemmisülése során 30 kilométeres körzetben minden fa kiszakadt a talajból, a legelő állatok hamuvá égtek, a robbanás által kiváltott elektromágneses sugárzás pedig 50 kilométeren belül megperzselte a szemtanúk bőrét.
A tunguszkai esemény sokat mutogatott következménye, hogy a kidőlt fák egy középpont körül, koncentrikusan hevertek a földön, szokatlan látványt nyújtva. A pusztítás okozója lehetett akár üstökös vagy kőmeteorit, ebben az esetben viszont elképesztően apró darabokra szakadhatott, hiszen nem maradt utána becsapódási kráter.
Néhányan a zseniális tudós, Nikola Tesla „halálsugarának”, különleges fegyverének tulajdonították a katasztrófát, míg a jakutok maguk is hajlottak arra, hogy talán földönkívüliek játszhattak szerepet a nem mindennapi történésben.
Régóta tartotta magát a körükben az a szóbeszéd, hogy Szibéria elhagyatottabb vidékein 6-9 méteres, üstszerű objektumok vannak a földbe ásva. Néhány jakut szerint ezekből lövelltek ki azok a „tűzlabdák”, amelyek az irtózatos kataklizmát kiváltották.
Talán tényleg a földönkívüliek figyelnek ránk, és az ő védelmi rendszerük mentette meg az emberiséget egy évszázada egy hatalmas meteorit becsapódásától? Ezt gondolja az orosz Jurij Lavbin is, aki expedíciót vezetett a térségbe, ám az állításait aligha lehet meggyőző bizonyítékokkal alátámasztani a közeljövőben.
Mi történhetett Szibériában?