A legtöbb ember úgy gondolja, hogy csakis neki lehet nyugtalan éjszakája, kizárólag őt zaklathatják rémálmok. Épp ellenkezőleg: meglepő, hogy ezek mennyire általánosak, és milyen szabályos mintát követnek.
Az álmok pontos funkcióját még a szakembereknek sem sikerült kideríteniük. Annyi bizonyos, hogy az alvás közben átélt élményeknek szerepük van az emlékezésben és a problémamegoldásban, testünk így (is) próbálja feldolgozni a napközben bennünket ért ingereket.
A legtöbben a rémálmaikra emlékeznek, és ez így természetes. Ráadásul ezek a kellemetlen „mozik” mintha egy kaptafára készülnének, meglehetősen elterjedtek az emberek körében, de számos eszköz létezik arra, hogyan birkózhatunk meg velük.
Egy 2000 személyre kiterjedő felmérés is azt bizonyítja, hogy az álmok nem eltérőek egyénenként, hanem hasonló sémákat követnek. A megkérdezettek 64 százaléka például a zuhanást nevezte meg, mint álmában visszatérő élményt, de az is gyakori, hogy valamilyen fontos eseményt lekésünk, bénultak vagyunk, elveszítjük az egyik szerettünket, leég a házunk vagy kiesik a fogunk.
Ezek nem szívderítő dolgok, ám vigasztalásul máris elmondhatjuk, hogy az álmok nem pontos előrejelzések, inkább csak a félelmeink, aggodalmaink átélését és feldolgozását segítik elő. Aki kíváncsi a jelentésükre, az olvassa el például Krúdy Gyula Álmoskönyvét, amelyben a népszerű író-hírlapíró a 19. században élt nagyanyja álomfejtéseit adta közre.
Az álmok segítenek a stresszoldásban, a mentális egészség fenntartásában, ugyanakkor a rémálmok funkciója ennél kicsit szerteágazóbb. Szakértők szerint a zuhanás a test ellazulására és az elalvásra adott válasz is lehet, amit gyakran követ hirtelen ébredés. Akkor álmodunk ilyet, ha napközben a bizonytalanság, a szorongás vagy a túlterheltség jellemző ránk.
Gyakori témája a rémálmoknak az üldözés is (a megkérdezettek 63 százaléka emlékezett vissza erre), és alighanem ez már a sok ezer éve élt őseink esetében jelen lehetett, hiszen a túlélési ösztönnel áll kapcsolatban.
A fogak elvesztése az emberek harmadának álmaiban megjelenik, ha hinni lehet a felmérésnek. Ez egyfajta szimbóluma lehet annak, hogy félünk attól, hogy rossz dolgokat mondunk, vagy helytelenül cselekszünk bizonyos szituációkban. A fog a büszkeség és az erő kifejezője, álombeli elvesztése tehát alacsony önértékelésre is utalhat.
Végezetül álljon itt, csupán felsorolásképp annak a listája, mik jelennek meg rémálmainkban a már említetteken kívül: halál, eltévedés, csapdába esés, támadás átélése, sérülés, természeti katasztrófa. Ne féljünk tőlük, inkább nézzünk mögéjük, fontos üzeneteket hordoznak.
A rémálmokról és a tudatos álmodásról szól ez a videó: