maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Freepik

A természet tüzelőanyagot biztosított az amerikai nagyváros körül, a hegyek kürtőhatása és a szél is okolható a megfékezhetetlen tűz miatt.

Kaliforniában a tavalyi év nagyon csapadékos volt az erős El Niño esemény miatt. Nagy mennyiségű eső esett, ami lehetővé tette a füvek és növények erősebb növekedését a régióban, ami aztán kiszáradt, olvasható a colorádói Bulder Egyetem lapjának cikkben. Az írás arra próbál tudományos magyarázatot adni, hogy mi okozhatta a kaliforniai tűzvész katasztrofális elterjedését, ami miatt eddig 25-en vesztették életüket és több száz ingatlan vált a tűz martalékává. 

Andrew Winters, a CU Boulder Légkör- és Óceántudományi Tanszékének adjunktusa szerint Kaliforniában az elmúlt év nyara óta a La Niñá jelenség érvényesül. Általában az évnek ebben a szakában sok eső esik ezen a vidéken, azonban ezen a télen alig volt csapadék. A növényzet kiszáradt és a legkisebb tűz is gyorsan továbbterjedt.  

A szárazság mellett a rendületlenül fújó, erős Santa Ana szél is olyan állapotot teremtett, amely lehetővé tette a tüzek gyors fellángolását és terjedését.

Mi az a Santa Ana széláramlat?

A Santa Ana egy időszakosan megjelenő, erős széláramlás, amely Nevadából és Utahból Dél-Kaliforniába irányába fúj, minden évben ősztől a tél elejéig, szinte megállás nélkül. A Santa Ana a Los Angeles-i körzetben megfigyelhető normál időjárás része. Most azonban olyan, mint egy kézi fújtató, amivel egy száraz gallyakkal megrakott kandallóban próbálnánk tüzet gyújtani egy kis parázsból. Garantált a siker.

A szél a lakóházak tulajdonosai és a tűzoltók ellen dolgozik. Amikor az első kaliforniai lángok felcsaptak, a szél 80, 90 vagy akár 100 mérföld/óra sebességre is felgyorsult, ami olyan erős, mint egy 2-es vagy 3-as kategóriájú hurrikán. Egy ekkora légmozgás a parazsat felkapva akár kilométerekkel odébb viheti, ami újabb futótűz kialakulását okozza. Ehhez a Los Angeles-t körülvevő hegyek kürtőként asszisztálnak.

A klímaváltozás is szerepet játszik a Los Angeles-i tűzvész kialakulásában

Ma még nehéz megmondani, hogy a Santa Ana szél mintázata gyakoribbá válik-e az éghajlatváltozás hatására. A kutatások azonban kimutatták, hogy az éghajlatváltozás fokozza az erdőtüzek intenzitását és gyakoriságát.

A jövőbeli éghajlati forgatókönyvek szerint az aszályok súlyosbodására számíthatnak a Kalifornia államban élők is. Az éghajlatváltozás tehát szerepet játszik abban, hogy  gyakorlatilag tüzelőanyagokat hoz létre a mostanihoz hasonló katasztrófák kialakulásához.

Ezenkívül egyes kutatások azt sugallták, hogy az éghajlatváltozás növelheti a különbséget a nagyon nedves és nagyon száraz időszakok között. Az ilyen körülmények lehetővé teszik a fű intenzív növekedését, amely aztán kiszárad. Ez azt jelenti, hogy még több éghető anyag áll a rendelkezésre ott, ahol tűz üt ki. 

Megelőzhető-e az újabb tűzvész?

Kétségtelen, hogy a friss tapasztalatok újratervezésre sarkallják majd az önkormányzatot, amely tavaly 17 millió dollárral kurtította meg a tűzoltók költségvetését. Fejleszteni kell majd a kárelhárítás infrastruktúráját, az előrejelzési és vészjelzési rendszert, valamint az evakuálási stratégiát. 

A közösségi médiában és a hírekben megjelent videók is bizonyítják, hogy sokaknak alig fél órájuk volt arra, hogy elhagyják a házukat. Egyes szakértők azt javasolják, hogy mindenkinek legyen a gardróbjában egy bőrönd, amit egy hasonló vészhelyzetben felkaphat és kimenekítheti a szükséges iratokat, ruhát. Azt kérik, a tervezéskor gondoljanak a családtagokon kívül a házi állatokra és az idősebb szomszédokra is.