maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Freepik

A színeket másképp látjuk, attól függően, hogy milyen a szemünk szerkezete, de van két szín, amit senki sem képes érzékelni.

Az emberi szem egy igen jól fejlett érzékszerv, csodás színeket és árnyalatokat képes megkülönböztetni, persze nem mindenki számára egyformán. Kutatások alapján az emberi szem körülbelül 1-10 millió különböző színt képes megkülönböztetni. Ezeket az agyunk képes érzékelni a háromféle csap (a kék, zöld és vörös érzékeléséért felelős receptorok) kombinált működésével. A színek érzékelését az agy nemcsak a hullámhosszok, hanem azok intenzitásának és kombinációinak figyelembevételével dolgozza fel.

Azonban van két szín, amit biztosan nem látunk, ezek közül az egyik a vörös-zöld. Az emberi szem nem képes egyszerre látni a vöröset és a zöldet ugyanazon a ponton. Ennek oka, hogy a vörös és zöld színek látásáért felelős csapok, egyszerre képtelenek érzékelni két, ennyire eltérő hullámhosszú fényt ugyanazon a színtartományon belül.

A vörös és zöld színek különálló érzékelése lehetséges, de ha ezek a színek egy ponton, azonos intenzitással jelennek meg, az agyunk nem tudja „összekeverni” őket egy új színné, mert azok egymással „ellentétes” jellegűek a színérzékelési folyamatban. Ezért a két szín keveréke helyett inkább egy olyan árnyalatot látunk, amelyet barnának vagy sárgásnak érzékelünk, attól függően, melyik árnyalat dominál. Ugyanez igaz a kék-sárga színre is.

Speciális körülmények között talán láthatók

Érdekes módon egyes kutatások bebizonyították, ezeket az úgynevezett tiltott színeket vagy lehetetlen színeket, mint a vörös-zöld vagy a kék-sárga, az emberi szem természetes módon nem látja, de speciális körülmények között igen. Bizonyos kísérletek során, például stabil szempozíció fenntartásával a résztvevők képesek voltak érzékelni olyan színélményt, amely ezeknek a színpároknak az egyidejűségéből adódik. Ám ez inkább csak különleges helyzetekben működik, a hétköznapi életünkben kizárt.

A vörös-zöld színtévesztés 

A színtévesztők (például a vörös-zöld színtévesztéssel élők) kevesebb színt képesek megkülönböztetni, mivel az egyik vagy több csapjuk érzékenysége eltér a normál tartománytól.

A nők általában érzékenyebbek a színek különbségeire, mivel a színérzékeléshez szükséges gének a X kromoszómán találhatók, és a nőknek két X kromoszómájuk van. Ezáltal nagyobb eséllyel lesznek normálisan működő géneik, míg a férfiaknak csak egy X kromoszómájuk van, így nagyobb az esélyük a színtévesztésre.

Az alábbi színlátásteszttel bárki kideríthet, hogy színtévesztő-e: