Illik-e a krimiírás koronázatlan királynőjéről rosszat írni? Alighanem igen, hiszen neki is vannak kevésbé sikerült munkái. Az erről készült toplista első helyén érdekes név szerepel.
Agatha Christie a brit krimiírás egyik legismertebb alakja, aki egy évszázad alatt sem veszített népszerűségéből. Sőt, az újabb és újabb mozi- és tévéfilmes feldolgozások azt bizonyítják, hogy az egymást követő generációk képtelenek megunni furfangos történeteit.
Az 1890-ben született szerző hosszú élete alatt (1976-ban hunyt el) 66 regényt írt, valamint 14 novellát és 16 színdarabot. Angol nyelven nagyjából 2 milliárd példányban értékesítették a könyveit, az idegen nyelvű fordítások eladott példányszáma a 200 milliót is meghaladja.
Egy ilyen zseniális „mester” esetében szinte illetlenség sikertelenségről beszélni, pedig Agatha Christie-nek is vannak kevésbé sikerült alkotásai – vagy olyanok, amelyek jól megírtak ugyan, de valamiért nem találkoztak a közönség ízlésével.
Egy friss lista összesítette azokat a krimiket, amelyek csak azért nem merültek még a feledés homályába, mert a krimiírás koronázatlan királynőjének keze alól kerültek ki, és ezért „mindenevő” rajongótábora – fanyalogva bár, de – fogyasztásra korlátozott mértékben alkalmasnak találja.
Ilyen Az elefántok nem felejtenek című történet, amely az idős Willoughby professzor brutális halálával kezdődik: a férfit megfulladva találják a hidroterápiás kezelésekhez használt kádban, és a szálak egészen 13 évvel korábbra, egy közös öngyilkosságot(?) elkövetett párig vezetnek.
A harmadik lány az olvasók szerint szintén kevésbé sikerült regény, és valljuk be, hogy a 2008-as tévés feldolgozás (a fantasztikus David Suchet-vel a főszerepben) eléggé nyomasztóra sikeredett. Végül persze kiderül, hogy a mindenki által őrültnek tartott gyanúsított, Norma Restarick egyáltalán nem ludas a rákent gyilkosságban.
Na, de nézzük a Top 3-at Agatha Christie „legrosszabb” írásai közül! A dobogó alsó fokára a Gloriett a hullának került, amelyről már a korabeli (1956-os) kritika is azt írta, hogy „az új Poirot-történet kiábrándítóan csekély érdemekkel rendelkezik”.
A második helyezett Szemfényvesztők nyomozója ezúttal Miss Marple, aki régi iskolai barátnője, Ruth Van Rydock nővérének meglátogatása során csöppen egy gyilkosság kellős közepébe – miközben egy unalmas „indiános” előadás próbáit is végig kell szenvednie.
A legkevésbé sikerült Agatha Christie-történet tulajdonképpen kakukktojás, hiszen nem Poirot vagy Miss Marple ered a bűnösök nyomába. A Parker Pyne nyomoz című novellagyűjtemény főszereplője egy nyugalmazott hivatalnok és amatőr magánnyomozó. Magyarországon kevésbé ismert, viszont nála jelenik meg először Miss Lemon és a krimiíró Ariadne Oliver alakja Agatha Christie írásaiban.
Vicces pillanatok Poirot történeteiből, szigorúan eredeti, angol nyelven: