Lassan fél évszázad telt el azóta, hogy űrszondákkal kiküldtünk két aranylemezt a világűrbe. Visszajelzés, reakció még nem érkezett rájuk – de talán szerencsésebb is így.
Sok tudós szerint nem túl okos elképzelés, hogy az emberiség az egész univerzum számára hírt ad a létezéséről. Az alacsonyabb technikai fejlettségű kultúrákat gyakran elsöprik ugyanis a magasabb rendű civilizációk, erre a gyarmatosítások időszakából már a Földön is számtalan példát láthattunk.
Amikor azonban 1977-ben sor került a Voyager 1 és Voyager 2 amerikai űrszondák elindítására (ma már mindkettő a csillagközi térben halad, túl a Naprendszerünkön), akkor azokon két aranylemezt is elhelyeztek, érdekes és értékes információkkal bolygónkról és fajunkról.
A megvalósítást az 1996-ban elhunyt Carl Sagan csillagászra és csapatára bízták. Olyan üzeneteket kellett megfogalmazniuk, amelyek – hitünk szerint – bármilyen idegen civilizáció számára könnyen értelmezhetők, és megfelelő képet is festenek a Földről és az emberiségről.
A különféle képek és hangminták mellett így zeneművek is felkerültek a korongokra. Ahogyan Carl Sagan is megfogalmazta, ez olyan, mintha palackpostát dobtunk volna a kozmikus óceánba. Kicsi az esélye, hogy bárki is rábukkanjon, de azért egy próbát megért.
A kiválasztott zeneművek a híres csillagásznak és teamjének az ízlését tükrözik, meg persze az 1970-es évekét, így elég vegyes lett a válogatás. Reméljük, az idegenek is értékelik majd Bach, Stravinsky vagy éppen Beethoven komolyzenei alkotásait, amelyek kissé félrevezetőek lehetnek, hiszen ezek a komponisták már fél évszázada is inkább az idősebb generáció kedvencei voltak.
A könnyűzenét és a fiatal korosztályt Chuck Berry pörgős rock and roll száma, a Johnny B. Goode képviseli. Jellemző, hogy az 1958-as dalról kisebb vita is kibontakozott, néhány döntnök szerint „éretlen” zenéről van szó, de aztán nagy kegyesen mégis felfért az aranylemezre.
Végezetül emeljük ki Beethoven op. 130 B-dúr vonósnégyesét is: a „zsűri” összetételét látva nem meglepő, hogy ez is helyet kapott az „égi” küldeményben. Ennek magyar vonatkozása is van, a zeneművet ugyanis a Budapest vonósnégyes játszotta, amelyet eredetileg három magyar és egy holland művész alkotott.
Érdekes információk az aranylemezekről: