maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Freepik

A cigányok származása már a középkorban is kutatott téma volt, egyes korai történészek szerint nem India a romák őshazája és erre bizonyítékok is vannak. 

A cigányok eredete és a vándorlásaik ősi útvonalai izgalmas kérdés az antropológusok körében. Nincs is teljes egyetértés a romák származását tekintve. A legtöbb kutató a fejét tenné rá, hogy a cigányok Indiából származnak, erre számos bizonyítékot tudnak felsorolni, más szakértők azonban úgy vélik, Egyiptom lehet a romák bölcsője, ahonnan származnak.

A cigányokkal kapcsolatos egyiptomi származáselmélet jóval korábbi, mint ahogy elkezdték volna szakértők vizsgálni az afrikai országból származó leleteket modern eszközökkel. A nyelvészeti és genetikai kutatások megerősítik, hogy a romák Indiából származnak, és a nyelvük (romani) az indoárja nyelvek közé tartozik. Ennek ellenére vannak olyan szokások, amelyek a cigány kultúrán kívül Egyiptomban voltak széles körben elterjedtek.

Főleg a középkorban és az újkor elején népszerűsítette azt a nézetet sok európai tudós, miszerint a cigányok Egyiptomból érkeztek, onnan menekültek el és megjelentek Európa-szerte. Erre utal az angol gypsy és a spanyol gitano szó, amelyek az Egyptian (egyiptomi) változatai.  

A nézetet erősítette, hogy bizonyos cigány közösségek kis egyiptomiaknak nevezték magukat a 15-16. században. Illetve sok országban a jellegzetes életmódot képviselő, váratlanul felbukkanó cigányokat misztikus, mágikus népként látták, akiket az ókori Egyiptom okkult tudásához kapcsoltak.  

Több módszerrel próbálták bizonyítani a cigányok egyiptomi eredetét

Johann Christoph Wagenseil, 17. századi német tudós és Heinrich Grellmann, 18. századi német történész is igyekezett megerősíteni a romák afrikai származását, habár ő később inkább keleti népeknek tartotta őket és jellegzetes személyiségüket vizsgálta:

"A cigányok keleti származásuk és ebből fakadó gondolkodásmódjuk miatt nem egykönnyen kényszerülnek elveik és szokásaik megváltoztatására. Első Európába érkezésükkor hazugságaik révén útleveleket és szabad szállást szereztek. Szétszóródtak, becsapták a köznépet jóslattal, loptak, de sokáig nem figyeltek fel rájuk. Aztán amikor az ellenük irányuló panaszok túlságosan hangossá váltak, a kormány kénytelen volt hivatalos tudomást venni róluk. Példaértékű büntetéseket ítéltek szükségesnek: az akasztás és a lefejezés nem volt elég hatékony, célszerűnek tartották inkább száműzni őket. Ez az eljárás azonban nagyobb valószínűséggel tette őket rosszabbá, mint jobbá. A szomszéd, akihez ezeket a csiszolatlan vendégeket küldték, előbb-utóbb ugyanezt a módszert követte, míg végül szinte minden királyság és kormány üldözte őket."

írta Grellmann 1807-ben azzal kapcsolatban, hogy mi miatt vándoroltak oly sok ezer kilométeren át a cigányok ősei.

Az egyiptomi szármas fő érvei voltak, hogy a cigány viseletek díszítettsége és az arany ékszerek használata emlékeztet az ókori egyiptomiak viseletére. Ez valóban így van, de tény az is, hogy Indiában és évezredek óta hordanak a nők nagy, díszes karkötőket és nyaklánckat, illetve a ruházatuk is hasonló ahhoz, amilyenben az egyiptomi nőket ábrázolják az ókori falfestmények.

Egyes kutatók szerint a cigányok zenéjének bizonyos elemei hasonlítanak az egyiptomi dallamokra. Emellett az ókori Egyiptomban is léteztek félnomád csoportok, amelynek tagjai szekereken vándoroltak évszázadokon keresztül, magukkal vitték a sátraikat, az élelemnek szánt állatokat, pénzt pedig alkalmi jóslásokkal, kereskedéssel szereztek maguknak és a családtagjaiknak.

A modern történészek és nyelvészek nem tartják a cigányok egyiptomi származásával kapcsolatos elméletet tudományosan megalapozottnak, mivel azt genetikai és nyelvészeti kutatások is cáfolták.

A genetikai vizsgálatok mást mondanak

Ma már biztosan tudjuk, hogy a romani nyelv egyértelműen indiai eredetű, és rokonságot mutat a hindi, pandzsábi és más indoárja nyelvekkel. Továbbá genetikai vizsgálatok kimutatták, hogy a romák ősei Északnyugat-Indiából származnak, és nagyjából. 1000 évvel ezelőtt indultak el Európa felé.  

Hermann Cornerus dominikánus szerzetes 1435 körül keletkezett krónikája alapján a legelterjedtebb nézet, hogy a Magyar Királyság területén a cigányok 1417-ben jelentek meg.