Egy különleges, 3500 éves amulettre bukkant az a kislány, aki a családjával kirándult egy régészeti lelőhely közelében.
Viszonylag ritka, hogy régi, több ezer éves tárgyak hevernek csak úgy a földön, de bizonyos körülmények között előforulhat. Szükséges hozzá egy nagy adag szerencse is, habár bizonyos spirituális körökben azt vallják, nincsenek véletlenek. Hogy a 12 éves Dafna Filshteiner nevű lány mit gondol erről, azt nem tudni. Az viszont biztos, hogy nagyon boldog, ugyanis egy 3500 éves amulettet talált, miközben a családjával kirándult.
A lány és a szülei a Tel Qana régészeti lelőhely környékén sétáltak és mivel hallottak róla, hogy ősi kincsek lehetnek a földben, ők is elkezdték szemügyre venni a talajt. Dafna valójában csak érdekes formájú kavicsokat keresett, az egyik kis kődarab azonban nagyon különbözött a többitől.
Első pillantásra a lány édesanyja sem tudta, mit it találtak, de az látszott, hogy valami régi tárgy lehet. Először az interneten néztek utána, a találatok között volt néhány nagyon hasonló, amulettről készült fotó is. Az adatok szerint az ókori Egyiptomból származnak ugyanolyan ékszerek, aminek egy darabját a kislány megtalálta. Tudván, hogy valódi műtárgy van a kezükben, felhívták az IAA-t, az Izraeli Régiségügyi Hatóságot.
A Dafna által talált amulett az ókori egyiptomi kultúrában fontos szerepet játszó szkarabeusz formájában készült, ami az élet és az újjászületés szimbóluma. Az ékszeren néhány skorpió képe is kirajzolódik.
Dr. Yitzhak Paz, az Izraeli Régiségügyi Hatóság munkatársa szerint:
„A skorpió szimbólum Szelket egyiptomi istennőt jelképezte, akit többek között a terhes anyák védelmezőjének is tartottak. Az amulett másik díszítése a nefer szimbólum, amely egyiptomi nyelven azt jelenti, hogy jó vagy kiválasztott.”
Tel Qana területén a régészeti feltárások során barlangokat, kőfaragásokat és más ókori leleteket találtak. Ezek azt bizonyítják, hogy a hely már évezredekkel ezelőtt lakott volt. A falu közelében található barlangokban keresztény szimbólumokat és sírokat fedeztek fel, amelyek arra utalnak, hogy a hely az első keresztény közösségek számára szakrális jelentőségű volt.
Az ókori Egyiptom és a Fönícia közötti kereskedelmi utak mentén Tel Qana egy fontos csomópont lehetett. Találtak itt kerámiatöredékeket és más tárgyakat, amelyek az egyiptomi kultúrával és kereskedelemmel állnak összefüggésben. Az egyiptomi stílusú tárgyak, például amulettek, szkarabeuszok és edények bizonyítják a kulturális és gazdasági cserekapcsolatokat.
Szinte minden héten bukkannak fel újabb ismeretek Egyiptommal kapcsolatban, sok közöttük megválaszolatlan rejtély: