maxinewz.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borítókép:  Profimedia
Maxinewz

A többezer kilométeres kínai nagy fal végül elhagyja a szárazföldet és mesés látványt nyújt.​

A kínai nagy fal több ezer kilométeren át húzódik Kína északi részén, építése több szakaszban történt, és több mint ezer évig tartott. Az első szakaszokat a Kr. e. 7. században kezdték építeni, de a legjelentősebb építkezési időszak a Csin-dinasztia idején, Kr. e. 221 és 206 között történt, amikor Csin Si Huang-ti császár egyesítette a különálló falakat, hogy egy összefüggő védelmi rendszert hozzon létre. A fal későbbi részeit a Han-dinasztia (Kr. e. 206 – Kr. u. 220) és a Ming-dinasztia (1368-1644) alatt bővítették és erősítették meg, ez a rész ma is kedvelt turisztikai célpont.

Mint minden hasonló építménynek, a kínai nagy falnak is van eleje és vége.

A fal nyugati végpontja a Góbi-sivatag szélén, Gansu tartományban található. A neve Jiayuguan, és fontos stratégiai hely volt évezredekkel ezelőtt, védelmet nyújtott a nyugati inváziók ellen.

A keleti végpont a Kelet-kínai-tenger partján, Hebei tartományban található, ahol a fal találkozik a tengerrel. 

A fal teljes hossza körülbelül 21 196 kilométer, beleértve az összes elágazást és mellékfalat. Magassága változó, de általában 6-7 méter magas, néhány része azonban eléri a 14 métert is. A fal szélessége átlagosan 4-5 méter, ami bőven elég helyet biztosított ahhoz, hogy a tetején katonák és szekerek is közlekedhettek. 

Adódik a kérdés: mégis miért volt szükség egy ekkora fal megépítésére?

Biztosan tudjuk, hogy a fal elsődleges célja a nomád törzsek, különösen a hunok és a mongolok betöréseinek megakadályozása volt. Ugyanakkor segített a birodalom határainak ellenőrzésében és a kereskedelmi útvonalak védelmében is, különösen a Selyemút mentén. A fal mellett őrtornyok és katonai állomások biztosították a határok folyamatos felügyeletét.

Az őrtornyok kommunikációs célokat is szolgáltak, jelzőtüzekkel jeleztek egymástól távol lévő helyőrségeknek, ha ellenség közeledett.  

A kínai nagy fal az egyik leglátogatottabb turistalátványosság. A Badaling nevű szakasz Peking közelében található, ez a legjobban helyreállított falrész. A magyarul kissé humorosan csengő Mutianyu szintén Peking közelében van, gyönyörű panorámájáról híres. A Simatai és Jinshanling szakaszok is a közel vannak a fővároshoz, de kevésbé zsúfoltak.

Forrás: Arts&Culture